Zespoły Taneczne „Nowe Pokolenie” i „Perełki” liczą sobie ponad 20 lat ciężkiej pracy i  istnienia na scenie. Katarzyna Gwoździowska – założycielka i inicjatorka powstania w Baranowie Sandomierskim nowej formy tańca jest instruktorem i choreografem obu zespołów do dziś. Corocznie swoich sił w tańcu próbowało przez te lata około 150 osób w wieku od 4 do 18 lat.  

Są to wyjątkowe zespoły zrzeszające utalentowane tanecznie dzieci i młodzież z całej naszej gminy. „Perełki” rozwijają swoje umiejętności ruchowo-taneczne w MGOK-u w Baranowie Sandomierskim, natomiast „Nowe Pokolenie” na co dzień ćwiczy w ŚDK w Skopaniu. Zespoły zdrowo rywalizują ze sobą, jednak przyświeca im wspólna dewiza: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” oraz „Taniec to jedna rodzina”. Przez te wszystkie lata reprezentowały naszą gminę między innymi w Lubaczowie, Iwoniczu Zdroju, Rzeszowie, Kielcach, Tarnobrzegu, Bełżycach… i wielu innych miejscowościach, gdzie przyjmowane było bardzo ciepłym aplauzem. Zespoły mają swoje małe i większe sukcesy zdobyte na różnych wojewódzkich, czy międzypowiatowych przeglądach tanecznych. Jednak nie sposób wszystkich wymienić. Perełki oraz Nowe Pokolenie prezentują się dwa razy w roku przed publicznością na specjalnie przygotowywanych koncertach pt. „Karnawałowe harce” i „Warto tańczyć”. Ten drugi koncert jest o tyle szczególny, że każdy tancerz – zarówno obecny jak i ten „emerytowany” – ma wówczas szanse zaprezentować się przed publicznością w swojej autorskiej choreografii, z własnym pomysłem na taniec.

Taniec nie zna podziałów, dlatego  pracuje u nas również grupa osób z niepełnosprawnościami. Są to podopieczni z WTZ-u w Baranowie Sandomierskim i ŚDS-u w Knapach, którym towarzyszą ich opiekunowie. Bardzo zdyscyplinowana grupa pełna entuzjazmu do pracy na scenie.

Choreografie zespołów są bardzo różnorodne, tak jak podpowiada muzyka oraz wyobraźnia instruktorki. Wspaniałe kostiumy i przekaz emocjonalny tancerzy w różnym wieku sprawiają, że zgromadzona publiczność bawi się znakomicie, zapominając o codziennych troskach
i kłopotach.

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
09.03.2021
Data publikacji
09.03.2021
Data modyfikacji
25.05.2024