Gminna Orkiestra Dęta w Baranowie Sandomierskim została założona na przełomie listopada i grudnia 2017 roku. Powstała z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Marka Mazura. W stworzenie i organizację włączona została również ówczesna dyrektor MGOK-u Renata Domka, instruktor MGOK-u Katarzyna Dereń, a pierwszym kapelmistrzem został Marek Kosior.

Dzięki staraniom Burmistrza Marka Mazura na początek zakupiono 10 instrumentów i ogłoszono nabór dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Baranów Sandomierski. Odzew był na tyle duży, że w początkowym okresie zabrakło instrumentów. We wrześniu 2019 roku dokupiono więc kolejne instrumenty, instruktorzy przeprowadzili ponowny nabór i w ten sposób rozpoczęła się intensywna nauka. Orkiestra rozrasta się w tym czasie o kolejną grupę młodych adeptów i zaczyna liczyć około 30 osób.

Po pierwszym roku funkcjonowania, orkiestra mogła już poszczycić się koncertami na swoim koncie – pierwszy występ odbył się w kościele w Skopaniu, gdzie orkiestra zaprezentowała przygotowane kolędy i pastorałki, które spotkały się z wielkim uznaniem. Młodzi instrumentaliści zachęceni aplauzem po pierwszych koncertach, z nową dawką entuzjazmu rozpoczęli pracę nad sukcesywnym poszerzeniem repertuaru. Uczyli się melodii o charakterze patriotycznym, religijnym, rozrywkowym.

W międzyczasie orkiestra pozyskała zestaw perkusyjny, co znacznie wzbogaciło brzmienie zespołu, jak również pozwoliło szkolić perkusistów.

Orkiestra, choć młoda, koncertowała już w wielu miejscach: Tarnobrzegu,  Annopolu, Świeciechowie, jak również na terenie naszej gminy – podczas rożnych uroczystości w Baranowie Sandomierskim, Ślęzakach, Durdach, Siedleszczanach, Suchorzowie. Otrzymywała też zaproszenie na festiwale orkiestr, w tym do stolicy województwa – Rzeszowa.

Siedzibą orkiestry od początku jest Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
administrator
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
02.03.2021
Data publikacji
02.03.2021
Data modyfikacji
14.04.2024