„Wigilia Lasowiacka” organizowana przez nasz ośrodek kultury i zespół „Lasowiaczki” liczy sobie ponad 40 lat. Jest to niezwykle urokliwy wieczór, przepełniony regionalnymi zwyczajami, opowieściami jak to dawniej bywało w wigilijny czas, wypełniony zapachami, smakowitymi potrawami wigilijnymi, zapalonymi świecami, choinkami i mnóstwem kolęd wspólnie śpiewanych przez zaproszonych gości. A goście znamienici, wszak to sympatycy naszej działalności kulturalnej, darczyńcy, sponsorzy i współtwórcy różnych wydarzeń. Ale wróćmy do początku.

Tego roku wszystko rozpoczęło się w sali widowiskowej MGOK-u pierwszym aktem jasełek czyli sceną pasterską, przedstawiającą moment objawienia im wieści o narodzeniu Jezusa. Jak to było? Co wówczas pasterze robili? Jak przyjęli dobrą nowinę i jak się szykowali na wizytę u Maluśkiego Pana – to wszystko zaproszeni goście ujrzeli, serdecznie przyjęli i usłyszeli, że to tylko prolog jasełek, które będzie można w całości obejrzeć już w styczniu.

Po zakończeniu przedstawienia, emocjom nie było końca, gdyż organizatorzy przygotowali kolejną niespodziankę. Tym razem była to  niecodzienna uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. Po odczytaniu przez Pana Burmistrza laudacji na cześć osoby wyróżnionej, wszyscy po kilku minutach dowiedzieli się że w tym roku, ten niezwykły tytuł otrzymała Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Pani Ewa Draus. Wyróżnienie wręczył oczywiście burmistrz naszego miasta Pan Marek Mazur, w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Wacława Smykli wraz z jego zastępcami, Panami: Edwardem Rusinem i Januszem Wilkiem. Brawom i gratulacjom nie było końca. Na scenę z podziękowaniami dla Pani Wicemarszałek, wyszli Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego pan Jacek Rożek, reprezentacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z jej przewodniczącą, Teresą Żygułą oraz Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”. Po tych serdecznych podziękowaniach i gratulacjach publiczność wstała i wspólnie odśpiewała na część wyróżnionej tradycyjne 100 lat. Po zejściu ze sceny Pani   Wicemarszałek jeszcze przez długi czas odbierała indywidualne gratulacje i życzenia.

Po tych jakże uroczystych chwilach, wszyscy goście przeszli do sali kameralnej, gdzie rozegrała się część obrzędowa, zwyczajowa u Lasowiaków. Najpierw kolęda, wniesienie „króla”, mycie gości w wodzie z siankiem, następnie modlitwa i ewangelia, łamanie się opłatkiem z pięknymi życzeniami oraz smakowita wieczerza wigilijna okraszona muzyką i wspólnym kolędowaniem.

Nasi goście smakowali tradycyjnych lasowiackich potraw w postaci: barszczu grzybowego z ziemniakami, kapuścianych pierogów, gołąbków (zwanych chopciami) okraszonych cebulką, wszelakich ryb, śledzi, kapusty z grochem, kompotu z suszu oraz nieco chleba i słodkości.

Podczas wieczerzy promowane były przepiękne i pyszne potrawy rybne wynikające z tradycji rybackich naszego regionu – Puszczy Sandomierskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania, więc tradycyjne kolędy zabrzmiały w sali w wykonaniu zaproszonych gości i kapeli „Lasowianka” ze Stalowej Woli. Niech ten nastrój wkrótce wypełni wszystkie domostwa na świecie. Bądźmy przyjaźni dla siebie, serdeczni, cierpliwi i radośni. Wesołych świąt kochani.

Serdeczne podziękowania składamy dla:

Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” i Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Wielkie brawa dla mistrza fotografii – Tomasza Młyńca

Klikając tutaj obejrzycie zdjęcia z części, która miała miejsce w sali widowiskowej

kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
18.12.2023
Data publikacji
18.12.2023
Data modyfikacji
14.11.2024