Wieloletnią tradycją, są organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, gminne konkursy obrzędowej plastyki wielkanocnej dla dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli z terenu miasta i gminy Baranów Sandomierski. Przedmiotem konkursu są palmy wielkanocne, stroiki, pająki, które kiedyś zdobiły domy naszych przodków na okoliczność świąt Wielkiej Nocy. W obecnych czasach jest wiele gotowych ozdób „wielkanocnych” sprzedawanych w marketach i innych sklepach z drobiazgami. Niestety nie mają one nic wspólnego z naszą tradycją. Opracowany przez nas regulamin ściśle określa, co powinny zawierać zgłoszone do konkursu prace. Uczestnicy naszych konkursów w większości stosują się do regulaminu. Ich prace są wykonane własnoręcznie bądź z niewielką pomocą rodziców, dziadków (zwłaszcza tym najmłodszym dzieciom), ale z zastosowaniem naturalnych materiałów takich jak: roślin zimo-zielonych, kwiatów zrobionych z bibuły, pisanki, kraszanki na jajkach. Dopuszczamy malowanie lub oklejanie wydmuszek z jajek. Natomiast chcemy wyeliminować styropian, plastik i wszelkie ozdoby tzw. „gotowce” ze sztucznych materiałów. Polecamy wykonanie figurek takich jak: kurczątka czy baranki z masy solnej, gliny lub plasteliny.
Celami naszych konkursów są między innymi: zachowanie tradycji, powrót do korzeni, poznanie symboliki wielkanocnej. Kurczątka, symbolizują budzącą się do życia przyrodę, Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Natomiast Bukszpan, Cis czy Jałowiec to życie wieczne. W tradycji naszego regionu jest wiele symboli szczególnie związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Każdy powinien wiedzieć, kiedy w dekoracjach zastosować rośliny zimo-zielone takie jak bazie wierzby, a kiedy np. sosnę, świerk itd. Zależy nam na tym, aby te prace były wykonane przez dzieci własnoręcznie, ponieważ mamy nadzieję, że nie tylko nie zaginie tradycja, ale ma to również wpływ na rozwój motoryki małej oraz poczucie piękna, estetyki. Poprzez własną twórczość uczestnicy poszerzają zainteresowania, rozwijają swoją pasję, wiedzę, wyobraźnię.
Cieszymy się, że jest spore zainteresowanie konkursem. Zarówno ubiegły rok, jak i bieżący, to czas bardzo trudny dla nas wszystkich. COVID spowodował ogromne ograniczenia kontaktów, współpracy, spotkań. Nawet nauka w szkołach jest zdalna. Widoczna jest tęsknota za normalnością, integracją, zdrowym współzawodnictwem. Wiosna to czas nadziei, szczególnie w okresie Wielkiej Nocy. Ogłoszenie konkursu zaangażowało 42 dzieci ze szkół i przedszkoli naszej gminy, interesujących się plastyką, rękodziełem i poszukiwaniem możliwości wykorzystania różnych łatwo dostępnych materiałów. Śmiało można powiedzieć, że są to „MŁODZI PASJONACI” – zainteresowani sztuką ludową, tradycjami, ale również szukający nowych rozwiązań zastosowania naturalnych materiałów. Coraz częściej obserwujemy w pracach łączenie dawnej tradycji i kultury z kulturą współczesną. W otrzymanych pracach przejawia się również rozwój techniki, narzędzi np. pistolety i kleje na gorąco, których dawniej nie było, ale mają wpływ na wykonywanie prac, ich trwałość i estetykę. Nasi przodkowie nie bali się nowoczesności, więc myślę, że można przymrużyć oko na niewielkie odstępstwa. Tym bardziej, że dzieciaki naprawdę się stajają używać materiałów zgodnie z regulaminem, a samo zastosowanie niewielkiej ilości kleju na gorąco, ułatwia łączenie elementów, zwłaszcza w stroikach świątecznych, co sprawia, że są efektowne – zachowują tradycję, a zastosowane gałązki Bukszpanu, Cisu, Jałowca pachną wiosną.

                                                                                                                                                      Basia

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
31.03.2021
Data publikacji
31.03.2021
Data modyfikacji
27.07.2024