Ten weekend okazał się dla nas obfity w nagrody, i to jest fantastyczna wiadomość!
Ale może wszystko po kolei.

Nasi recytatorzy: Emilia Myszka, Maksymilian Cena, Bartek Pieróg i ich instruktor Wojtek Gwoździowski powalczyli tydzień wcześniej w Turnieju recytatorskim „Złota Szpila” – Ogólnopolski Turniej Satyry im. Ignacego Krasickiego, który miał miejsce w pięknej scenerii małej sceny Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Wszystkich punktów programowych było 29. – najmocniejsza kategoria to piosenka i recytacja w różnych kategoriach wiekowych. Niestety nasz Bartek rozchorował się tuż przed konkursem i ostatecznie nie wziął udziału w inscenizacji – a szkoda 🙁 
Jury miało duży orzech do zgryzienia gdyż, konkurencja silna, poziom bardzo wysoki, ale w końcu dali rade i 16 października dwóch panów – Maks i Wojtek – zostało zaproszonych na finał do zamku w Dubiecku. Tam było podsumowanie całego projektu „Złotej Szpili”. Wyświetlono film z warsztatów kreacji słowa – udział brali Maks i Bartek, zaprezentowano warsztatową etiudę piosenek, podsumowano warsztaty literackie i plastyczne. Nadeszła chwila na odczytanie protokołu konkursu recytatorskiego i wówczas okazało się, że Maksymilian otrzymał II nagrodę, a Wojtek wyróżnienie. Jesteśmy dumni z naszych recytatorów i życzymy im dalszych sukcesów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tymczasem w Tarnogrodzie w dniach 15,16 i 17 października 2021 r. odbywał się 38 Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, w którym wziął udział Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Na sejmik przyjechało z całej Polski 11 zespołów, które to wcześniej przechodziły eliminacje (ogółem było 30 zespołów) w sejmikach regionalnych.

”Lasowiaczki” zachwyciły Profesorów zasiadających w komisji sejmiku nieprzeciętną grą aktorów, bardzo przejrzystym, czytelnym i pobudzającym wyobraźnię widza widowiskiem „Gusła Lasowiackie”. Skromna dekoracja, a właściwie jej brak (tylko niezbędne przedmioty) nie zakłócały odbioru, a widz nie miał czasu się nudzić. „Piękna gra aktorska, chociaż to amatorski zespół, śmiało może występować na deskach teatrów” – to bardzo skrócona wersja słów komisji.

Lasowiaczki na sejmiku zaprezentowały „Gusła Lasowiackie”, które komisja doceniła, przyznając Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za czysty wizualnie spektakl nawiązujący do oryginalnego dziedzictwa zespołu, przybliżający tajemniczy świat guseł, wierzeń i praktyk leczniczych.

Wielkie brawa i gratulacje dla zespołu LASOWIACZKI – życzymy dużo zdrowia, wytrwałości i wielu pięknych występów.

 

Ogólnopolski-Sejmik-Teatrów-Wsi-Polskiej-Tarnogród
Ogólnopolski-Sejmik-Teatrów-Wsi-Polskiej-Tarnogród
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Nagrody

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
19.10.2021
Data publikacji
19.10.2021
Data modyfikacji
25.04.2024