Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę kolejny raz zgromadziło mnóstwo mieszkańców naszej gminy zarówno na okolicznościowej mszy świętej, jak też na baranowskim rynku, gdzie z tej okazji nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika Orła Piastowskiego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych (wojewódzkich, powiatowych, gminnych), a także reprezentanci służb mundurowych, duchowni, czy poczty sztandarowe, by wspólnie świętować niepodległość naszego kraju i uczestniczyć w odsłonięciu pomnika, który ma symbolizować polską dumę, siłę i trwałości naszej ojczyzny.

Wszyscy chcieli dodać coś od siebie by uświetnić ten szczególny dzień. Chór Chorus Familiaris zadbał o oprawę muzyczną mszy, Gminna Orkiestra Dęta przemaszerowała ze wszystkimi na rynek i prezentowała stosowny repertuar, a rys historyczny naszego miasta był wzbogacony o inscenizację nadania przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich dla osady Baranów. To wydarzenie zostało przedstawione przez rekonstruktorów z Agencji Eventów Historycznych „Sarmata” i dopełnione walkami rycerskimi i pokazem chorągwiarzy . Dodatkowo każdy mógł wzbogacić się o pamiątkowy „Baranowski grosz” specjalnie wybijany tego dnia na naszym rynku.

 

Zwieńczeniem obchodów 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był przepiękny koncert patriotyczny w wykonaniu najmłodszego pokolenia artystów, które poprzez tekst, piosenkę i muzykę wyraziło swoją wolność. Koncert wybrzmiał wspaniale dzięki zespołowi NEON – naszym gościom z Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim z Łukaszem Jugo w roli mistrza i nauczyciela. A zagrali oni w składzie: Natalia Jugo i Kacper Konopka – instrumenty klawiszowe, Kinga Garboś, Bartek Ślęzak i Mateusz Kułacz – gitary akustyczne, Szymon Chemel – perkusja, Kacper Lombara – gitara basowa, Natalia Kułacz i Hubert Durtka – gitary elektryczne oraz Ania Hyjek – saksofon. Wszystkie utwory zaaranżował nasz instruktor muzyki – Adrian Gwoździowski.

Za interpretacje piosenek gromkie brawa otrzymały wokalistki:  Urszula Wilczyńska, Malwina Smykla, Julia Opałka, Martyna Durda, oraz najmłodsze debiutantki: Karolina Pluta, Karina Pitra i Ola Durda, a także Aleksandra Stępień i Wiktoria Jarosz – wokalistki zespołu NEON i Magdalena Szlęzak-Gwoździowska – nasza instruktorka wokalna.

Nad wolnością zastanawiali się nasi najwięksi poeci, zostawiając pisemne poematy, wiersze, a czasem tylko parę niezapomnianych strof. Poetyckimi refleksjami podzielili się tego wieczoru recytatorzy: Emilia Myszka, Zosia Myszka, Patrycja Wójciak, Nikodem Szala-Jagiełło, Bartosz Pieróg i Maksymilian Cena.

Pierwsza część koncertu należała do młodych artystów, natomiast w drugiej części koncertowała nasza niezawodna publiczność z Adamem Sadeckim i Wojtkiem Gwoździowskim na czele. Wspólne śpiewanie szlagierów patriotycznych to była niespodzianka i zachęta do świętowania w takiej formie, i nie ważne czy to w dużej sali, czy w warunkach domowych. Wszyscy ochoczo śpiewali „Legiony „, „Rozszumiały się wierzby”, filmowy przebój „Leguny w niebie”, czy „O mój rozmarynie”.

Po raz kolejny nasza gminna baranowska publika udowodniła, że jest najlepszą na świecie. Na długo w pamięci pozostaną nam takie momenty, kiedy podczas śpiewanej przez solistkę roty, wszyscy wstali i dumnie odśpiewali to razem z nią. Było to niezwykle wzruszające przeżycie, ciarki na plecach. Podobnie było podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, nikogo nie trzeba było namawiać, nikt się nie krępował, wszyscy śpiewali pełnym gardłem, sercem, i autentycznie w powietrzu unosił się duch naszej wspólnoty, narodu. Apogeum nastąpiło podczas piosenki finałowej – wszyscy wstali i głośno odśpiewali jakże wymowny tekst: „Ty to masz szczęście, że w tym momencie żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą, ty to masz szczęście…”. Bisom i brawom nie było końca.

Był to naprawdę zaczarowany wieczór w MGOK-u, ludzie wychodzili radośni, wyśpiewani i spełnieni patriotycznie. Był czas na refleksje, wspólne śpiewanie, nadeszła też chwila na degustację potraw przygotowanych specjalnie dla smakoszy sztuki i jadła.

Należy dodać iż sponsorem całodniowych wydarzeń niepodległościowych było PZU. Dziękujemy!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
13.11.2021
Data publikacji
13.11.2021
Data modyfikacji
25.07.2024