Od poniedziałku (24 lipca) do piątku (28.07) w obu naszych placówkach odbyły się zajęcia wakacyjne tematycznie związane ze strachem na wróble. Ta postać jest tak ciekawa, inspirująca i rozwijająca wyobraźnię, że koniecznie chcieliśmy podzielić się swoimi pomysłami na dobrą zabawę teatralną, ruchową czy plastyczną z nią w roli głównej. Poniedziałkowe świetlicowe zajęcia wakacyjne wprowadziły nas w świat nieco „samotnego” stracha ma wróble. Okazało się, że niemal wszyscy widzieli gdzieś tego inspirującego gościa. Żeby go troszkę rozweselić każdy zrobił mu fruwającego balona – podobiznę/portret – aby miał z kim porozmawiać.  Prócz tego wszyscy spróbowali swoich możliwości w konkurencjach sportowych na równowagę i spryt – bo przecież strach jest najlepszy w tej dziedzinie. Teatralne sztuczki, miny i zagadki również cieszyły się dużym zainteresowaniem, a już drużynowe malowanie polnego stracha z zawiązanymi oczami podbiło serca uczestników zajęć wakacyjnych. Tak było tego dnia w baranowskim MGOK, zaś w Domu Kultury w Skopaniu to trzeba było samodzielnie (od podstaw !!) zrobić prawdziwego wróblowego stracha. Nie wszyscy podjęli się tego trudu, ale do cierpliwych i odważnych świat należy, więc dzięki nim powstało aż 11 niepowtarzalnych stworów polnych. Pozostali zmagali się z konkurencjami sportowymi i grami świetlicowymi, no i podpatrywali jak powstają strachy na drugiej sali. Sądząc po uśmiechniętych i skupionych buziakach wszyscy byli mega za-do-wo-le-ni z poniedziałkowych zajęć.

Wtorek okazał się dniem całkowicie muzycznym. W trakcie wtorkowych zajęć i w Baranowie i w Skopaniu uczestnicy odbyli żywą lekcje muzyki. Wkroczyli w świat muzyczny, wysłuchali ciekawostek oraz wzięli udział w grze na instrumentach – całość podsumowana była wspólnym śpiewem. Każdy z nich mógł spróbować swoich sił grając na gitarze akustycznej, basowej, elektrycznej czy ukulele, a także na pianinie elektrycznym oraz perkusji. Uczestnicy zapoznali się z informacjami jak wygląda praca instrumentalisty i wokalisty, wzięli udział w profesjonalnej lekcji wokalnej, która była przygotowaniem do wykonania wspólnej piosenki. Chętne osoby mogły spróbować swoich sił przy mikrofonie. W oparciu o wybrany utwór, obserwowali jak wykonuje się go na poszczególnych instrumentach. Zajęcia muzyczne to doskonały sposób na rozbudzenie swoich zainteresowań, rozwój sprawności i koordynacji ciała, umiejętność pracy w grupie, a także zdobycie odwagi i wiary we własne możliwości.

Środa to wyzwania drużynowe – połączeni w grupy robiliśmy śmieszne i straszne strachy na wróble. Następnie każda grupa nazwała swojego stracha i opowiedziała o nim ciekawą historię. Nasi milusińscy wykazali się ogromną inwencją twórczą i powstało wiele kolorowych strachów na wróble z ciekawą historią w tle. W Skopaniu było podobnie lecz w innej konwencji. Otóż, był to czas na przebieranki za stracha na wróble. Na plakacie informowaliśmy, że zajęcia podczas świetlicy wakacyjnej będą ze strachem na wróble w roli głównej, dlatego też przyszedł czas na wczucie się w rolę tego gościa. Dzień wcześniej prosiliśmy, by każdy w miarę możliwości, przyszedł już przebrany – tak też było ale w znikomej części. Żeby więc nie było innym przykro, przygotowaliśmy dla nich zabawę w worek pełen strojów, by na kogo wypadnie, mógł sobie coś z niego wyciągnąć i wymyśleć z tego, niepowtarzalny kostium dla siebie. Było sporo dobrej zabawy, śmiechu i kreatywnego myślenia. Wszyscy momentalnie podchwycili to zadanie i zaczęli pomagać innym, żeby było ciekawiej. Rewia mody na stracha to była poezja popisów, wdzięku i humoru. Grupowe zadania aktorskie też zostały przyjęte entuzjastycznie, a już konkurencje sprawnościowe dla stracha były wisienką na torcie. Dzień pełen konkurencji, a więc, i wczoraj w ŚDK-u i dzisiaj w MGOK-u, zostały przyznane słodkie nagrody główne i pocieszenia.

Tematem przewodnim zajęć wakacyjnych organizowanych przez MGOK w Baranowie Sandomierskim i ŚDK w Skopaniu był : ”Strach na wróble”. Jeśli strach na wróble, to musiały być również ptaki, ale nie koniecznie wróble. W związku z tym w czwartek wszystkie dzieciaki malowały, kolorowały i wyklejały barwnymi kuleczkami, paseczkami, wydzierankami z różnych materiałów kolorowe ptaki. Była również czytana bajka „O WRÓBELKU ELEMELKU”, żeby zainspirować i umilić czas pracy naszych skopańskich uczestników. Część ptaszków została dowieszona strachom znajdującym się już w pracowni, część znalazła miejsce na tablicy wystawowej ŚDK-u. Na zakończenie czwartkowych zajęć wszyscy z radością przeszli na dużą salę, by grać w najlepsze zabawy tego tygodnia. Brawa dla wszystkich instruktorów, którzy przygotowali każdy dzień w obu placówkach. Brawo: Basia, Kasia, Magda, Beata, Renata, Adrian, Marcin i Wojtek.

Od lat, w zwyczaju naszych zajęć wakacyjnych, jest na ich zakończenie wycieczka w znane nieznane. Pewnie jesteście ciekawi, gdzie pojechaliśmy tym razem, i co widzieliśmy ? Najpierw pojechaliśmy do Osady Kochany gdzie zwiedzaliśmy Przydomowy Zwierzyniec Prawie Zoo. Ojojoj, ile tam ciekawych starych budynków: oryginalny austriacki słup graniczny,stara szkoła, kuźnia, kaplica i najważniejsze – mnóstwo niespotykanych ptaków: orłów, flamingów, strusi, żurawi i królewskich pawi. Króliki, lamy, alpaki, wielbłądy i osiołki to już nasi milusińscy przyjaciele i wszyscy mamy ich na zdjęciach. Było mega.

Kolejnym etapem wycieczki była Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli. Ależ to ogromny i nowoczesny budynek. Mnóstwo kącików edukacyjnych, czytelniczych, niezwykle interesujących zakamarków cieszyło naszych uczestników.

Świetlicę wakacyjną – czyli tygodniowe zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej uważamy za niezwykle interesujące. Codziennie pod nasza opieką przebywało ok.30 dzieci w MGOK-u i 30 w ŚDK-u w wieku 6-14 lat. Działania te zostały sfinansowane przez nasz Ośrodek Kultury oraz ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

kg

Tu obejrzycie zdjęcia z zajęć w MGOK-u https://kulturalia.pl/galerie/wakacyjne-zajecia-swietlicowe-w-mgok-u/

a tu z ŚDK-u https://kulturalia.pl/galerie/swietlica-wakacyjna-w-sdk-u/

natomiast z wycieczki zerknijcie tutaj https://kulturalia.pl/galerie/wakacyjna-wycieczka-2023/

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
01.08.2023
Data publikacji
01.08.2023
Data modyfikacji
13.05.2024