Już pierwszego dnia, w poniedziałek 16 stycznia, okazało się, że lista uczestników FERII Z KULTURĄ zarówno w Baranowie jak w Skopaniu była długa. A i wiek naszych podopiecznych też rozbieżny, co w niczym nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie – opiekuńczość starszych nad młodszymi rozczulała. Gałganki – czy wiecie co to?? Od dzisiaj wszyscy już będą wiedzieć, bo jak się okazało, każdy wycinał z tekturowych pudeł postać, dla której trzeba było zaprojektować ubranie ze szmatek/gałganków i sznurka, bez pomocy igły, nitki, kleju itp. Nie lada wyzwanie, ale od czego jest pomysłowa głowa, czasem pomoc kogoś starszego (ale tylko czasem). Powstały cudne stroje i fantastyczna wystawa młodych projektantów z Baranowa, Skopania i okolic. Tego dnia również specjalnie dla nas przyjechało planetarium, gdzie kilka grup oglądało filmy o naszej galaktyce, gwiazdozbiorze i innych ciekawych astronomicznych rzeczach. Każdy chciał mieć fajowe zdjęcie na planie dinozaurów.

Anielskie zabawy taneczne i plastyczne … Wtorkowy tajemniczy tytuł wyzwolił potencjał drzemiący w każdym z nas. Anioł – tajemnica, zwiewność, lekkość, radość, biel-nieskazitelność, ekspresyjność, skoczność, pomysłowość, cierpliwość i świętość. Każdy ma swojego anioła stróża, więc czujemy się bezpiecznie. To niektóre skojarzenia waszych-naszych dzieci, z którymi pracowaliśmy w obu naszych placówkach. Niemal 40 osób w każdym ośrodku, więc podzieliliśmy wszystkich na 4 grupy pracując jednocześnie na salach widowiskowych i holach. Było mega ciekawie. Właściwie wszystkie cechy charakteryzujące anioły, wymienione przez dzieciaki, zostały zrealizowane poprzez zabawy i zajęcia przygotowane przez nasze instruktorki – Kasie i Basie. Radości było sporo, zaciętości drużynowej jeszcze więcej, a skrzydła anielskie naprawdę dodawały energii i chęci do zabawy. Były anielskie tańce, śpiewy, przyklęki, a także mnóstwo skoczków i zadań plastycznych. Ogromną cierpliwością wykazali się tego dnia nasi podopieczni malując farbami piękne anioły wcale niekonwencjonalne. Zresztą wkrótce sami je będziecie mogli podziwiać.

Zbliżające się piękne święto naszych dziadków wywołało hasło środowych zajęć. Wiadomo, że każdy dziadzio i babcia to fantastyczna rodzinka, działająca dla nas 24 godziny na dobę. Wszyscy dziadkowie kochają swoje wnuki, a wnuki kochają dziadków. Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak bardzo, i za co kochamy najbardziej swoich bliskich, więc panie bibliotekarki postanowiły podpowiedzieć jak uczcić ten szczególny dzień. Najlepszym prezentem jest coś zrobione własnoręcznie, a laurka z trójwymiarowymi kwiatami z pewnością wywoła uśmiech na każdej buzi i jeszcze będzie piękną ozdobą. Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy – wycinali, dobierali kolory, starannie przyklejali wymyślone kompozycje i … powstały wspaniałe, z serca zrobione prezenty dla dziadków. Aby dać upust emocjom cała drużyna pospieszyła następnie na zajęcia jogi. Pani Sławka przygotowała różne zestawy ćwiczeń tak, by posłużyły każdemu, by można było się porozciągać samodzielnie i w parach. Było kolorowo, ciekawie i mega rozciągająco.

Czwartek to dobry dzień na granie i śpiewanie. Zabawy muzyczno-wokalne – co to takiego i czy dla każdego?? Oczywiście, że dla każdego kto właśnie w czwratek przyszedł na FERIE Z KULTURĄ. Zajęcia te prowadzili Magda i Adrian – zawodowi muzycy, którzy chętnie dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Tym razem były to dzieci i młodzież z okolic Baranowa i Skopania. Tego dnia każdy mógł wziąć do ręki prawdziwy instrument (gitarę akustyczną, basową, elektryczną czy ukulele), a także tak zwane „przeszkadzajki” czyli: dzwonki chromatyczne, grzechotki, tamburyno i spróbować zagrać prosty akord czy rytm. Wszyscy też poczuli perkusję w swoim ciele i okazało się, że jest to znakomita zabawa w parach i całej grupie – taki samodzielny akompaniament. Mowa o super zabawie – body percussion – przy której wiele można dowiedzieć się o swojej muzykalności. Muzogramy okazały się fantastycznym narzędziem do pracy nie tylko w ramach umuzykalniania grupy, ale również pozwalające doskonalić sprawność manualną, rozwinąć koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową i wiele innych sfer rozwoju. Po czwartkowych zajęciach każdy wie, jak ciężką pracę wykonują wokaliści i muzycy. Ile potrzebują czasu na doskonalenie swoich umiejętności, ile trzeba ćwiczyć różne wprawki by nie zaprzepaścić talentu. Bo o każdy swój talent trzeba cały czas dbać i go rozwijać. Na zakończenie wszyscy mieli profesjonalną rozgrzewkę głosu i języka i nauczyli się piosenki.

Na zakończenie pierwszego tygodnia ferii zorganizowaliśmy wyjazd do Tarnobrzega na ściankę wspinaczkową MOSiR-u oraz do fabryki zabawy. Wiadomo, forma jest ale trzeba o nią dbać, tak więc część osób chciała zmierzyć się ze wspinaczką, a część dać upust energii poprzez różne formy zabawy.

Ścianka ma wysokości 17 metrów i znajduje się na niej ponad 20 tras o różnym stopniu trudności. Robi ogromne wrażenie na samym wejściu. Wszyscy się zadziwili na widok tak wspaniałego obiektu wspinaczkowego. Pod fachowym okiem instruktorów każdy próbował różnych tras, ale najpierw instruktaż – bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Chętnie też korzystaliśmy z boulderingu – najprostszej formy wspinaczkowej, dostępnej dla każdego, nie wymagająca szczególnych predyspozycji czy umiejętności, ale to dobry relaks.

Natomiast fabryka zabawy to miejsce przyjazne dla wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas w towarzystwie wspaniałej zabawy i aktywnego wypoczynku. Dzieci poprzez zabawę na placu zabaw zdobyły nowe umiejętności podejmując nie jedno wyzwanie, pokonując własne ograniczenia a jednocześnie wspaniale się przy tym bawiły. Znaleźli się też szczęśliwcy, którzy biorąc udział w konkursie zdobyli nagrody. Oczywiście wyjazd musiał zakończyć się wiadomo gdzie … by zaspokoić swój apetyt na frytki i przywieźć do domu kolejną zabawkę.

Naszym pomysłom na ciekawe zajęcie czasu wolnego dzieciom i młodzieży w czasie ferii  zimowych pozwoliło rownież dofinansowanie Gminnej Komisji Alkoholowej w Baranowie Sandomierkim – za co serdecznie dziękujemy!!

kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
22.01.2023
Data publikacji
22.01.2023
Data modyfikacji
08.09.2024