Zapraszając Państwa do świętowania 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wspominaliśmy, że w naszym MGOK-u uczcimy ten dzień poprzez piosenkę i pieśń żołnierską. Tak też się stało. W sobotnie popołudnie (11 listopada) w naszej sali widowiskowej śpiewali dosłownie wszyscy – małe i duże wokalistki, wokaliści, dojrzali, wytrawni muzycy jak też Wy, szanowni widzowie, którzy przybyliście tłumnie na to święto. Nasi artyści przygotowali zarówno pieśni legionowe, które mają wielkie zasługi w krzewieniu polskości, ale też szereg pięknych radosnych i smutnych piosenek z okresu Powstania Warszawskiego i lat II wojny światowej. Pełna grozy, smutku ale i nadziei piosenka „Warszawo ma” pozostawiła cisze na sali, niczym wybrzmiały zasłużone brawa dla Uli Wilczyńskiej za to wykonanie. W połowie koncertu, podczas zmiany muzyków, dla widzów była przygotowana niespodzianka – na scenę wkroczył Bogdan Romański – wirtuoz akordeonu, który zagrał porywające niepodległościowe melodię. Nagle cięcie, ciemność i piękne słowa Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” z emocjonalnym przekazem Marcina Rasia. I znowu cisza, i wielki aplauz.
Trzeba dodać, że pieśni niepodległościowe nie kończą się wraz z zakończeniem II wojny światowej, bo nadal walczyli żołnierze wyklęci stawiający opór sowietyzacji Polski i takie pieśni również wybrzmiały tego dnia.
Młode, powojenne pokolenia jeszcze nie raz walczyły o demokrację, wolność słowa, i z tego czasu też zostały piękne rockowe utwory, o których warto pamiętać, i które zaśpiewane bratają społeczeństwo. Cała nasza polska historia została przypomniana przez piosenkę, słowo i niezwykłe aranżacje … „Bo piosenka szła za wojskiem”.

Wspaniała publiczność podczas tego koncertu nagradzała gromkimi brawami wszystkich występujących, doceniały każde wybór i wykonanie utworu, oraz na zakończenie wspólnie śpiewała pieśni polskie, pieśni żołnierskie, pieśni o naszej historii.

W koncercie udział wzięli:
wokalistki MGOK-u pracujące z instruktorką Magdaleną Szlęzak Gwoździowską:
Malwina Smykla, Julia Opałko, Gabrysia Babińska, Martyna Durda, Zuzia Białek, Wiktoria Dyl, Aleksandra Durda, Patrycja Dyl, Ania Ślusarz, Karina Pitra, Madzia Lis, Urszula Wilczyńska i Magda Szlęzak Gwoździowska;
towarzyszący im zespół muzyków: 
Adrian Gwoździowski – gitara, Marek Marchewicz – gitara basowa, Grzegorz Kopeć – instrumenty klawiszowe, Tomasz Kacprzak – perkusja;

Zespół INVICTUS:
Sylwia Dul – wokal, Marcin Raś – wokal, Łukasz Jugo – bas, Arkadiusz Chwałek – klawisze, Tomasz Mrzygłód – perkusja, Tomasz Śpiewak – gitara elektryczna, elektroakustyczna.

kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
13.11.2023
Data publikacji
13.11.2023
Data modyfikacji
10.12.2024