XXX Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” 15-16.06.2024

Ale się działo przez dwa dni (sobota-niedziela)! Ponad 550 uczestników festiwalu, 50 punktów programowych (10 widowisk obrzędowych, 6 kapel, 7 instrumentalistów, 8 śpiewaków solistów, 11 grup śpiewaczych oraz 7 zespołów tanecznych) i oto wyniki tak się uplasowały.

Jury w składzie:

dr Jolanta Dragan – etnograf i muzyk, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski

dr Agnieszka Szokaluk-Gorczyca – kulturoznawca, historyk sztuki, śpiewaczka (Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Lublin)

oceniając dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz biorąc pod uwagę wartości etnograficzne, wykonawcze i artystyczne postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII SOLISTÓW – ŚPIEWAKÓW

I nagrodę w wysokości 200 zł i „Dużego Klepoka” otrzymuje Nikola Konieczna z Gniewczyny Łańcuckiej (woj. podkarpackie),

II nagrodę w wysokości 150 zł i „Małego Klepoka” otrzymuje Magdalena Lis z Baranowa Sandomierskiego (woj. podkarpackie),

3 równorzędne III nagrody po 100 zł każda otrzymują:

  • ANNA BRODZKA z Motwicy (woj. lubelskie),
  • WERONIKA LISOWSKA z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie),
  • AMELIA BARTOSZ – śpiewaczka ZR PNIOKI z Sadku – Kostrzy (woj. małopolskie),

3 równorzędne wyróżnienie w wysokości 50 zł każde przyznano:

  • Julii Babuli z Baranowa Sandomierskiego (woj. podkarpackie),
  • Neli Rapa z Biłgoraja (woj. lubelskie),
  • Martynie Tomczyk z Cygan (woj. podkarpackie);

W KATEGORII GRUP ŚPIEWACZYCH

2 równorzędne I nagrody po 250 zł każda wraz z „Dużym Klepokiem” otrzymują:

  • DZIECIĘCY ZESPÓŁ OBRZĘDOWY Z CHOJNEGO – grupa śpiewacza (woj. łódzkie),
  • GRUPA ŚPIEWACZA SPOD OCHODZITEJ (woj. śląskie),

3 równorzędne II nagrody po 200 zł każda wraz z  „Małym Klepokiem” otrzymują:

  • „Dołhobrodzkie Zadułyńce” z Dołhobród (woj. lubelskie),
  • Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa (woj. łódzkie),
  • Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁE PIWNICOKI z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie),

III nagrodę w wysokości 150 zł otrzymuje Grupa śpiewacza zespołu DOLINA SŁOMKI (woj. małopolskie),

5 równorzędnych wyróżnień w wysokości 100 zł każde przyznano:

  • Zespołowi „Mali Lubatowianie” z Lubatowej (woj. podkarpackie),
  • Grupie śpiewaczej ZR PNIOKI z Sadku – Kostrzy (woj. małopolskie),
  • Zespołowi ZYZULA z Hanny (woj. lubelskie),
  • Dziecięcemu Zespołowi Śpiewaczemu RUTKA z Cygan (woj. podkarpackie),
  • Zespołowi JABŁONECZKA z Jabłoni (woj. lubelskie);

Wręczenie nagród i wyróżnień w powyższych kategoriach odbyło się pierwszego dnia festiwalu, tj. 15 czerwca 2024 roku.


W KATEGORII ZESPOŁÓW TANECZNYCH

I nagrodę w wysokości 700 zł otrzymuje Zespół Regionalny „Mała Istebna” z okolic Koniakowa (woj. śląskie) wraz z „Dużym Klepokiem”,

3 równorzędne II nagrody w wysokości po 600 zł każda przyznano:

  • Grupie tanecznej zespołu DOLINA SŁOMKI (woj. małopolskie) wraz z „Małym Klepokiem”,
  • Zespołowi Regionalnemu PNIOKI z Sadku – Kostrzy (woj. małopolskie) wraz z „Małym Klepokiem”,
  • Zespołowi Tanecznemu „Mali Jaślanie” z Jasła (woj. podkarpackie) wraz z „Małym Klepokiem”,

III nagrodę w wysokości po 400 zł otrzymuje Grupa KONICZYNKI ZPiT Chludowianie (woj. wielkopolskie) za tańce wielkopolskie,

3 równorzędne wyróżnienia po 300 zł każde otrzymuje:

  • Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry (woj. małopolskie),
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca CIEBŁOWIANIE (woj. łódzkie),
  • ZPiT LUBLIN im. Wandy Kaniorowej Grupa LUBLINIACY (woj. lubelskie) – poza kategorią,
    ale z uwzględnieniem pięknie przygotowanej stylizacji;

 

W KATEGORII ZESPOŁÓW OBRZĘDOWYCH (przedstawiających widowiska sceniczne oparte na motywach obrzędów i zwyczajów):

I nagrodę w wysokości 600 zł otrzymuje Grupa obrzędowa ZR PNIOKI z Sadku – Kostrzy (woj. małopolskie), wraz z „Dużym Klepokiem”,

II nagrodę w wysokości 400 zł przyznano DZIECIĘCEMU ZESPOŁOWI OBRZĘDOWEMU Z CHOJNEGO (woj. łódzkie) wraz z „Małym Klepokiem”, 

3 równorzędne III nagrody w wysokości 300 zł każda otrzymują:

  • Grupa obrzędowa zespołu DOLINA SŁOMKI (woj. małopolskie),
  • Szkolny Zespół Ludowy PODCHLEBNICKI (woj. łódzkie),
  • Zespół Folklorystyczny MAŁE ECHO DOLINY (woj. małopolskie),

4 równorzędne wyróżnienia w wysokości 200 zł otrzymują:

  • Zespół Folklorystyczny „Dziatki z Chatki” z Paleśnicy (woj. małopolskie),
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ŚWINIARSKO (woj. małopolskie),
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ISKIERKI, Brzeszcze (woj. małopolskie),
  • Zespół Tańca Ludowego z Kocka za widowisko „Gaik” (woj. lubelskie)


W KATEGORII KAPEL:

I nagrodę w wysokości 500 zł otrzymuje Kapela MACIEJKA” z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) wraz z „Dużym Klepokiem”,

2 równorzędne II nagrody w wysokości po 300 zł każda i „Małym Klepokiem” przyznano:

  • Dziecięcej Kapeli spod Ochodzitej (woj. śląskie),
  • Kapeli ZBYRCOKI z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie),

III nagrodę w wysokości 250 zł otrzymuje KAPELA NOWOWIEJSKA z Nowej Wsi Ełcickiej (woj. warmińsko-mazurskie),

2 równorzędne wyróżnienia w wysokości 200 zł każde otrzymują:

  • Kapela OPATKOWICE z Paleśnicy (woj. małopolskie),
  • Orkiestra PODRÓŻNIACY ze Zdziłowic (woj. lubelskie).


W KATEGORII SOLISTÓW INSTRUMENTALISTÓW:

I nagrodę w wysokości po 300 zł przyznano Przemysławowi Dyndał z Majdanu Sieniawskiego (woj. podkarpackie) wraz z „Dużym Klepokiem”,

II nagrodę w wysokości 250 zł i „Małego Klepoka” otrzymuje Weronika Brzyska z Grodziska Dolnego (woj. podkarpackie)

III nagrodę w wysokości 200 zł przyznano Martynie Pigan z Cieplic (woj. podkarpackie),

3 równorzędne wyróżnienia po 150 zł każde otrzymują:

  • Emilia Pigan z Majdanu Sieniawskiego (woj. podkarpackie),
  • Adam Gaura z Paleśnicy (woj. małopolskie)
  • Zuzanna Frys – instrumentalistka ZR PNIOKI

Coroczną tradycją festiwalu jest przyznawanie nagród rzeczowych dla jego najmłodszych uczestników, które są ufundowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

W obecnej edycji festiwalu takie nagrody w postaci pluszowych misiów otrzymali:

  • najmłodsza członkini zespołu „Dolina Słomki” – grupa obrzędowa – sobota
  • najmłodszy przedstawiciel Zespołu Folklorystycznego „Małe Echo Doliny” – niedziela

Wszystkim z całego serca gratulujemy i laureatom i ich wspaniałym instruktorom oraz zapraszamy za rok.

Festiwal został współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zorganizowany ze środków Gminy Baranów Sandomierski. 

Ogromne podziękowania za pomoc w organizacji tegorocznego festiwalu składamy dla:

  • Muzeum Teatru Polskiego Radia
  • Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim
  • Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim
  • Warsztatów Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie Sandomierskim
  • Zespołu Obrzędowego LASOWIACZKI
  • FRONERI POLSKA Sp.z o.o
  • oraz wszystkim wystawcom, rękodzielnikom

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
17.06.2024
Data publikacji
17.06.2024
Data modyfikacji
25.07.2024