Program – „Kultura Lasowiacka” –  Zadanie Publiczne pod tytułem „W Hołdzie Lasowiaczkom” – było to wydarzenie organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie Sandomierskim „Lasowiaczki” przy współpracy z Dyrektorem i pracownikami Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Zadanie realizowane i  dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Głównym celem projektu było utworzenie „zakątka Lasowiackiego” wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej „W Hołdzie Lasowiaczkom”, które kultywowały i przekazywały kulturę naszego regionu. Powstał piękny zakątek z ławeczką: na tle zagrody lasowiackiej stoi postać Lasowiaczki, która trzyma w ręku wiaderko jakby chciała pokrzepić zmęczonych przechodniów, którzy mogą usiąść, aby odetchnąć i odpocząć na ławeczce stojącej tuż obok.

W ramach projektu odbyły się warsztaty „Wycinanki lasowiackiej”, które były nieograniczone wiekowo ani terytorialnie, po prostu dla wszystkich chętnych. Prace wyeksponowano w budynku MGOK-u w Baranowie Sandomierskim. Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” przygotował i zaprezentował widowisko pod tytułem „Gusła Lasowiackie”.
Całej imprezie przygrywała tradycyjną muzykę ludową kapela  „Cmolaskie Chłopoki”, a przy dźwiękach tej muzyki (na scenie) tańczyła para z Majdanu Królewskiego. Nie obyło się bez małego co nie co, czyli degustacji lasowiackich potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie Sandomierskim „Lasowiaczki”. Była to skromna uroczystość, ale o wielkim wymiarze.
Swoją obecnością tego dnia zaszczycili nas: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Ewa Draus, Radna Powiatu Tarnobrzeskiego – Krystyna Rusin, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – Marek Mazur, Radni Miasta i Gminy Baranów Sandomierski i inni, równie ważni goście oraz mieszkańcy Baranowa i okolic.

Barbara Sroczyńska

Oto zarejestrowany materiał z imprezy przez iTVWisła do obejrzenia tutaj

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
05.10.2023
Data publikacji
05.10.2023
Data modyfikacji
19.05.2024