Środowiskowy Dom Kultury w Skopaniu swoją działalność rozpoczął w 1964 roku jako Zakładowy Dom Kultury. Był to bowiem ośrodek wchodzący w strukturę organizacyjną fabryki firanek „WISAN”. Po 33 latach działalności kulturalno–oświatowej, wraz ze zmianami gospodarczymi w Polsce, zarząd fabryki firanek postanowił przekazać dom kultury Urzędowi Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim. I tak od 1998 roku powstał Środowiskowy Dom Kultury, który jest filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Warto zacząć od jednego z największych osiągnięć minionych lat. Był nim bez wątpienia Zespół Pieśni i Tańca „WISAN” (potem „Skopanie”), który dał kilkadziesiąt koncertów, zarówno w Polsce jak i za granicą: we Włoszech (audiencja u Jana Pawła II), w Turcji i na Łotwie. Jego wieloletnim, bardzo zasłużonym i oddanym instruktorem był Paweł Detka (kierownik ZDK, a później dyrektor MGOK-u). Co ciekawe, zespół posiadał własną kapelę folklorystyczną, co było rzadkością w tak małych domach kultury. W trakcie całej działalności zespołu przewinęło się przez jego skład kilkuset tancerzy – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jeśli chodzi o obecną działalność kulturalną, to nie mamy się czego wstydzić, ponieważ ŚDK świadczy takie same usługi kulturalne jak MGOK w Baranowie. Organizujemy więc zajęcia wokalne, taneczne, muzyczne, plastyczne, rękodzielnicze, czy teatralne.

Skoro jesteśmy już przy teatrze… to właśnie on od lat pozostaje wizytówką ŚDK-u. Zarówno ten skupiający na scenie doświadczonych aktorów jak i młodzieżowy. Teatr dorosły działa nieprzerwanie od początku lat 60-tych. Pierwszym założycielem i animatorem ruchu teatralnego była Czesława Bednarz, a aktorem, który występował najczęściej był bez wątpienia Bolesław Barszczewski (wieloletni radny, działacz i społecznik naszej gminy). Teatralna tradycja z tych jakże zamierzchłych czasów jest kontynuowana przez aktorów występujących w grupie pod nazwą „Pozytywnie Skopani”. Nietaktem byłoby nie wymienić ostatnich wydarzeń teatralnych ŚDK-u, czyli  premier dwóch sztuk Juliusza Machulskiego: „Next Ex” i „Matka Brata Mojego Syna”. Łącznie, w ciągu ostatnich 3 lat zespół wystąpił około 35 razy (głównie dla widzów spoza gminy i powiatu), co jest naprawdę niespotykanym wynikiem wśród amatorskich zespołów teatralnych.

Nie gorzej wiedzie się też młodzieżowym aktorom, którzy tradycje teatralne kontynuują od wielu dziesięcioleci. Zespoły młodzieżowe regularnie biorą udział w konkursach
i przeglądach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Do największych „przebojów” można
z pewnością zaliczyć „Duży Zielony Problem” i „Pokój do Wynajęcia”.

Sztandarową imprezą ŚDK-u są na pewno „Jesienne Impresje” – wydarzenie w głównej mierze muzyczne, złożone z wielu melancholijnych i nastrojowych piosenek wykonywanych przez uzdolnionych wokalistów i świetnych lokalnych muzyków. Koncert urozmaicany jest scenkami kabaretowymi i tekstami satyrycznymi. „Impresje” mają na celu nakłonienie odbiorcy do refleksji i jesiennej zadumy. Odkąd powstał zamysł koncertu, publiczność przychodzi na niego bardzo tłumnie i ochoczo, a my co roku podnosimy poprzeczkę naszych wykonań. Gościnnie, podczas impresji wystąpiło wielu artystów z polskich scen: Tamara Kalinowska, Tomasz Grdeń, Leszek Wójtowicz, Piotr Bukartyk, Andrzej Talkowski.

Nie sposób wymienić wszystkich imprez jakie zostały zorganizowane przez minione dziesięciolecia, jednak w dużym przybliżeniu możemy to sprawdzić dzięki archiwizacji wszystkich nagranych imprez na nośniki cyfrowe; a uzbierało się tego około 600 płyt DVD. Mamy więc co wspominać…

Filia w Skopaniu pełni  funkcję świetlicy środowiskowej – mieszkańcy w różnym wieku spotykają się także, by pograć w piłkarzyki, czy tenis stołowy.

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
administrator
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
02.03.2021
Data publikacji
02.03.2021
Data modyfikacji
21.01.2025