Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zbiegło się z  obchodami XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Tym razem rozmawialiśmy o książce Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Lektura została przez naszych Klubowiczów odebrana bardzo pozytywnie. Szczególną uwagę zwrócono na miejsce akcji, która rozgrywa się w naszych okolicach, a także na język użyty w powieści,  ponieważ autor pomimo młodego wieku wykazał się bardzo dobrą znajomością archaizmów.

Czytelnicy szczególnie docenili opisy przyrody i personifikacji zwierząt, sprawiło to, że czytający mógł jeszcze bardziej zbliżyć się z bohaterami powieści. Dodatek fantastyki, baśniowości I mitologii dodawały lekkości, pozwalały ponieść się wyobraźni.

Główny bohater Jakób Szela został przedstawiony w duchu fantastyki, wykazując zdolności nadnaturalne, takie jak w rozmowa ze zwierzętami. Klubowicze mieli chwile zawahania, czy jest to postać pozytywna, czy negatywna. Z jednej strony stracił serce w młodym wieku, więc jego zachowanie nosiło znamiona brutalności, a z drugiej strony stanął w obronie chłopów – był ich bohaterem.

Autor książki zadbał, aby jego powieść trafiła do szerokiego grona odbiorców poprzez połączenie elementów fantastyki, baśniowości, legend –  z faktami historycznymi – ludowością i archaicznym językiem. Stwierdzono, że jest to niepowtarzalne dzieło, w którym każdy czytający odkryje coś niezwykłego i ujmującego dla siebie, i że książka bardzo zasłużenie została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike.

Na zakończenie spotkania, w związku z obchodzonym ,,Tygodniem Bibliotek”, każdy z uczestników otrzymał książkę niespodziankę, a kolejną lekturą, którą będziemy czytać jest książka Tatiany Tibuleac „Lato, gdy mama miała zielone oczy”.

 

Beata

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
16.05.2024
Data publikacji
16.05.2024
Data modyfikacji
19.05.2024