Już po raz 10 spotkaliśmy się na baranowskim rynku, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji ,,Narodowego Czytania”, która odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Lektura wybrana do tegorocznego czytania to „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Książka ta powstała w 1906 roku jako obraz ówczesnego mieszczaństwa, jednak szybko okazało się, że jej przesłanie jest ponadczasowe. „Dulszczyzna” i „kołtuneria” to pojęcia, które towarzyszą nam do czasów obecnych. 

Piękna, wrześniowa pogoda zgromadziła na Rynku w Baranowie wielu miłośników czytania. Czytali zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział zaproszeni goście. Razem z nami czytali: Marek Barszcz – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Tomasz Solarski – Kierownik Gminnego Zakładu Użyteczności Publicznej w Baranowie Sandomierskim, Teresa Żyguła z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, duża grupa uczniów Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim wraz z nauczycielami, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Knapach i towarzyszący im opiekunowie, przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy baranowskiej bibliotece, mieszkańcy, a także podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim, którzy gromko oklaskiwali czytających.

Nie zabrakło także naszych pracowników wraz z dyrektorem, którzy wykazali się inwencją twórczą i przygotowali specjalną scenerię, jak również odpowiednie stroje. Oprócz czytania można było zakupić, po symbolicznej cenie, książkę na Kiermaszu Książek przygotowanym przez baranowską bibliotekę, a także podbić swój egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej” pamiątkową pieczątką.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji czytania bardzo serdecznie dziękujemy, i już teraz zapraszamy na kolejną edycję ,,Narodowego Czytania”.

Poniżej dołączamy link warszawskiego Narodowego Czytania, gdzie ok. 22:49 minuty przez momencik jesteśmy ujęci w czasie czytania „Balladyny”. Tak, tak, właśnie klikajcie tutaj i sami zobaczcie ten fragmencik https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/narodowe-czytanie/aktualnosci/moralnosc-pani-dulskiej-lektura-2021

                                                                                                                                                                                                                                                             Beata

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
06.09.2021
Data publikacji
06.09.2021
Data modyfikacji
16.06.2024