Dzień 05.02.2023 r. to dzień , w którym w Starym Dzikowie odbył się 21. Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych – „WĄTKI FOLKLORU LUDOWEGO”. Nabór był limitowany, w związku z tym wzięło udział 11 zespołów z województwa lubelskiego i podkarpackiego. Zespół Obrzędowy „LASOWIACZKi” zaprezentował widowisko ze swojego repertuaru „Lasowiackie Gusła”. Ta piękna tradycja to spuścizna i dziedzictwo po niezastąpionej Pani Marii Kozłowej, założycielki i współzałożycielki Zespołu Obrzędowego „LASOWIACZKI” – Pani Annie Rzeszut. Lasowiaczki pielęgnują i przekazują to, co otrzymały. Zarówno gra artystek ludowych, autentyczne eksponaty, stroje, zachowanie czystości gwary oraz unikatowe, wręcz archaiczne, ale wiernie odtworzone tradycje i obrzędy zachwyciły jurorów, publiczność oraz zaproszonych gości. Widowisko bardzo ciekawe, dynamiczne, a jednocześnie tajemnicze i nieprzewidywalne. Gesty, ruchy, słowa wszystko, to sprawiło, że odbiorca nie miał czasu się nudzić, a wręcz przeciwnie od początku do końca przedstawienie było niezmiernie ciekawe. Lasowiaczki zdobyły I MIEJSCE.

W imieniu zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego dziękuję organizatorom za zaproszenie do wzięcia udziału w tym pięknym przedsięwzięciu, jakim jest Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych WĄTKI FOLKLORU LUDOWEGO.

 Wszystkim zespołom gratulujemy wygranej, bo myślę, że w tego typu rywalizacjach wszyscy wygrywają. W dobie komputerów, telefonów komórkowych, internetu bardzo ważne są takie właśnie spotkania, podczas których przede wszystkim nawiązują się znajomości między ludzkie. Poznajemy kulturę, tradycje, obrzędy, zwyczaje naszego regionu oraz naszych sąsiadów. Rywalizacja między zespołami  jest również ochroną i przekazem ginącej kultury i tradycji naszej Małej Ojczyzny. Stąd się wywodzimy , to są nasze korzenie i nie wolno nam tego utracić,  zapomnieć o dawnych tradycjach, obrzędach naszych przodków. „Cudze chwalicie , a swego nie znacie”. Ten cytat wciąż aktualny.

Basia Sroczyńska

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
07.02.2023
Data publikacji
07.02.2023
Data modyfikacji
14.07.2024