We wtorek, 5 kwietnia 2022 r., odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie miłośników literatury i rozmów o książkach – członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy baranowskiej bibliotece. Tym razem nasze rozmowy dotyczyły reportażu „Krótka historia o długiej miłości” autorstwa Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz – Oboładze.
Jest to historia miłości, w którą trudno uwierzyć. Wiesława Pajdak – Mała i Jerzy Śmiechowski – Ju, ona łączniczka podziemia niepodległościowego, on żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, poznali się w stalinowskim więzieniu i tam się w sobie zakochali. Nie znali się wcześniej i nie widzieli nawzajem. Osadzeni w osobnych celach porozumiewali się alfabetem morse’a . Po przeniesieniu do innych więzień pisali do siebie listy. Przetrwali te trudne czasy i przetrwała ich miłość. Pierwszy raz zobaczyli się na swoim ślubie.
Podczas dyskusji zauważyliśmy, że na uwagę zasługuje styl książki, ponieważ nie jest to typowa opowieść, tylko reportaż składający się z listów, wspomnień, wywiadów oraz fragmentów przesłuchań. Pozycja ta wzbudziła wiele pozytywnych emocji i klubowicze chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami i interpretacjami. Padło stwierdzenie, że jest to nie tylko piękna historia o miłości ukazująca ile bohaterowie musieli wycierpieć, aby ostatecznie spędzić ze sobą całe życie, ale również historia bardzo dokładnie przedstawiająca jak wyglądało codzienne ,,życie” w więzieniach w Polsce w latach powojennych, jak działało UB i jak człowiek potrafił traktować drugiego człowieka. Wszyscy zgodnie uznali, że jest to książka godna polecenia i warto ją przeczytać dla emocji, które rozbudza w czytelniku.
Na kolejne spotkanie wybraliśmy dwa tytuły – „Prowincję pełną gwiazd” i „Kółko się pani urwało”.

Beata

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
06.04.2022
Data publikacji
06.04.2022
Data modyfikacji
16.06.2024