Pieśni oraz piosenki towarzyszą wojsku od zarania dziejów. Ich przeznaczenie może być różne. Część pieśni wojskowych ma na celu umacnianie ducha, a także szacunek do historii oraz kultury własnego kraju. Inne pozwalają na poprawę humoru, co jest potrzebne w warunkach zagrożenia życia. Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, w czasach klęsk przypominały o zwycięskich bitwach, często zagrzewały do boju, bywały modlitwą. W dużym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy.

11 listopada to ważna data dla nas, którą chcemy uczcić właśnie piosenką. Piosenką zaśpiewaną przez młode wokalistki (działające u nas z p.Magdą Szlęzak-Gwoździowską), jak również dojrzałych, zrzeszonych w zespole INVICTUS. 

Tego dnia nie może Was zabraknąć, bo kto nie zna: „O mój rozmarynie”, „Maszerują strzelcy”, „Biały Krzyż”, „Szara piechota” czy „Miasto 44”??  Koniecznie weźcie swoje rodziny i dajcie przykład patriotycznego świętowania poprzez taką formę artystyczną. Darmowe wejściówki są do odebrania w bibliotece i sekretariacie MGOK-u. Widzimy się w sobotę – 11 listopada o godz.16:00.

Nasze wokalistki (Patrycja Dyl, Wiktoria Dyl, Aleksandra Durda, Magdalena Lis, Karina Pitra, Anna Ślusarz, Gabriela Babińska, Zuzanna Białek, Martyna Durda, Julia Opałka, Malwina Smykla, Urszula Wilczyńska i Magda Szlęzak-Gwoździowska) zaprezentują się z tym repertuarem jeszcze 12 listopada podczas ogniska patriotycznego w skopańskim parku oraz 13 listopada w baranowskim zamku. Będą niezwykle ciekawe aranżacje zagrane na żywo z zespołem w składzie: Adrian Gwoździowski – gitara, Marek Marchewicz – gitara basowa, Grzegorz Kopeć – instrumenty klawiszowe, Tomasz Kacprzak – perkusja. 

Zespół INVICTUS wystąpi w składzie:
Sylwia Dul – wokal,
Marcin Raś – wokal,
Łukasz Jugo – bas,
Arkadiusz Chwałek – klawisze,
Tomasz Mrzygłód – perkusja,
Tomasz Śpiewak – gitara elektryczna, elektroakustyczna.

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
05.11.2023
Data publikacji
05.11.2023
Data modyfikacji
25.07.2024