XXIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej DZIECKO W FOLKLORZE wypadła znakomicie pod każdym względem. Jury zachwycone wysokim poziomem prezentacji śpiewaków, zespołów tanecznych i obrzędowych, a także instrumentalistów solistów i zrzeszonych w kapelach. Wielką satysfakcją dla Komisji, i oczywiście dla nas-organizatorów jest ilość młodych uczestników zaprezentowanych podczas festiwalu, bo to oznacza, że folklor wciąż „kręci” pokolenia. W protokole festiwalowe jury (prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, folklorysta, badacz kultury regionalnej – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; dr Jolanta Dragan – etnograf i muzyk – kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie; dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog – Katolicki Uniwersytet Lubelski) zawarło wiele ciepłych słów uznania pod adresem prezentacji konkursowych, ale też cennych uwag dla instruktorów by podążali w swojej pracy we właściwym kierunku. Emocje jakie towarzyszyły przed występem, zaraz po zejściu ze sceny, a także przed werdyktem to niezapomniane chwile, które wspólnie dzieliliśmy z małymi artystami. Zawsze staramy się by czuli się w Baranowie Sandomierskim doskonale, by wspomnienia po festiwalu zostały długo w pamięci i na pamiątkowych zdjęciach. Część konkursowa jest oczywiście najważniejsza, ale cała otoczka około festiwalowa też jest potrzebna by dać upust scenicznym emocjom, dlatego też przygotowujemy dla uczestników wiele atrakcji. Tego roku w sobotę na stadionie lekkoatletycznym odbyła się projekcja filmu animowanego pt. SING w ramach Kina Letniego – w sam raz na festiwal przepełniony właśnie muzyką. Był to bardzo integrujący moment, bo na seans, oprócz festiwalowiczów, przyszli również mieszkańcy naszej gminy, więc był czas na ciekawe spojrzenia, wymianę zdań i relaks. Prócz tego soliści, zespoły i grupy występujące tego dnia zwiedzali zamek dzięki uprzejmości baranowskiego Zespołu Zamkowo-Parkowego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Niedziela to dzień prezentacji zespołów tanecznych, kapel i instrumentalistów, więc było niezwykle tanecznie, barwnie, mega muzycznie i ciekawie, dzięki grupom przedstawiającym widowiska sceniczne oparte na motywach obrzędów i zwyczajów. To w części konkursowej, natomiast na scenie plenerowej, można było podziwiać te same grupy, ale już w nieco lżejszym repertuarze, choć brawurowo wykonanym na baranowskim rynku. Były bardzo urozmaicone i programy i stroje ludowe, bo reprezentanci wielu województw, a wiec i regionów prezentowali stroje wyjściowe, uroczyste jak też skromne, codzienne – bardzo urokliwe. Strój ludowy należy traktować z szacunkiem i widać było, że instruktorzy tego zwyczaju pilnują, bo dzieci i młodzież wyglądali dostojnie.

Jak już wspominałam festiwal to też integracja i zabawa, więc w niedzielę od godziny 15:00 na rynku był ruch i gwar, a także pełny profesjonalizm jeśli chodzi o występy plenerowe uczestników festiwalu i rękodzielników, którzy prowadzili warsztaty w swoich profesjach. Folklowa footobudka  i dmuchana zjeżdżalnia dopełniła atrakcji festiwalowych. Wielką frajdę i ucztę muzyczną zagwarantował nam zespół KRZIKOPA, który zagrał w niedzielę o 16:30 na rynku żeby oczekiwanie na werdykt było dużo przyjemniejsze. Sentymentalne echo ginącego języka, myślenie magiczne i pieśni pełne tajemnic, symboli – to śląska muzyka tradycyjna, oczami Krzikopy, który wtłaczając ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów zagrał po prostu rewelacyjnie. Zespół wystąpił w składzie absolutnie zawodowym: Mateusz Dyszkiewicz – akordeon, Katarzyna Dudziak – wokal, Karina Przewłoka – wokal, Adam Romański – skrzypce, Dominik Kalamarz – elektronika, Piotr Penkała (Spacepierre) – perkusja.
Niestrudzeni entuzjaści bawili się przy tak znakomitej muzyce, mimo upału i już lekkiego zmęczenia.
Zaraz po koncercie, jury wkroczyło na scenę, by ogłosić werdykt. I tu trzeba przyznać, że przeżywaliśmy ogromne emocje zwycięzców, ale i wzajemne gratulacje, co było bardzo budujące. Okazało się, że niemal wszyscy zostali, by osobiście usłyszeć i odebrać zasłużone nagrody. Wszyscy nagrodzeni zostali na scenie, by upamiętnić tą chwilę radości z jurorami i  dyrektorem MGOK-u na wspólnym zdjęciu. Brawa należą się oczywiście laureatom, ale również ich instruktorom, bez których pasji i pracy nie byłoby takiego wydarzenia. Wiele słów podziękowań i uznania padło pod adresem nas- skromnych organizatorów, a także sponsorów: Gminy Baranów Sandomierski, Powiatu Tarnobrzeskiego, baranowskiego Zespołu Zamkowo-Parkowego Agencja Rozwoju Przemysłu S.A, Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim, Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” i Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie Sandomierskim.

Nagrody finansowe oraz rzeczowe –  drewniane klepoki –  zostały ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Podziękowania należą się wielu ludziom dobrej woli, zaangażowanych w sprawy kultury, więc kłaniamy się im nisko.

Za dwa dni solidnej pracy fotoreporterskiej dziękujemy Kasi Młyniec i Tomkowi Młyńcowi.

kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
20.06.2023
Data publikacji
20.06.2023
Data modyfikacji
11.12.2024