To projekt, którego celem jest pokazanie nowym pokoleniom sylwetek kobiet i ich dzieła, które wniosły twórczy wkład w przetrwanie i rozwój kultury lasowiackiej na terenie powiatu kolbuszowskiego i tarnobrzeskiego. Dzieła tych liderek są obecnie ważnym punktem odniesienia dla rozwijania ludowej twórczości, pielęgnowania ich dziedzictwa i ponadczasowego przekazu kulturowego.

Co się wydarzy 12 czerwca w naszym Ośrodku Kultury informuje poniższy plakat – o nieżyjących już liderkach powstania kultury lasowiackiej w Baranowie Sandomierskim opowie dr Jolanta Dragan i działające „Lasowiaczki”  i „Cyganianki”. One również poprowadzą warsztaty regionalnych „cudności”.

Zapraszamy bardzo serdecznie na to wydarzenia pełne wspomnień i ludowej twórczości i smakołyków.

Kniać – jeśli chcecie dowiedzieć się co to za potrawa, i jak smakuje – to nie może Was zabraknąć 12 czerwca u nas 🙂

Stowarzyszenie Przyjaciół Baranowa Sandomierskiego „ARKADIA” z Baranowa Sandomierskiego rozpoczęło realizację zadania

„Kobiety Lasowiaczki – strażniczki rodzimego dziedzictwa”.

Jego zasadniczym celem jest z pokazanie wszystkim mieszkańcom z terenu dawnej Puszczy Sandomierskiej istotnej roli kobiet – Lasowiaczek w przekazywaniu i podtrzymywaniu różnych przejawów rodzimego dziedzictwa kulturowego, a także tworzeniu nowych wzorców inspirowanych tradycją. Za przykład posłużą postacie czterech najbardziej znanych, wielkich postaci działaczek lasowiackich: Marii Kozłowej z Machowa/Tarnobrzega, Anny Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego, Janiny Olszowy z Kolbuszowej oraz Marii Rzeszut z Cmolasu. Ich dzieła wniosły twórczy wkład w przetrwanie i rozwój kultury lasowiackiej, w szczególności na terenie powiatu kolbuszowskiego i tarnobrzeskiego i są obecnie ważnym punktem odniesienia dla rozwijania ludowej twórczości, pielęgnowania rodzimego dziedzictwa i ponadczasowego przekazu kulturowego.

Do realizacji zadania wybrano dwa spośród czterech subregionów Lasowiaków. Wyboru dokonano ze względu na długoletnią, prowadzoną na tych obszarach działalność nieżyjących już obecnie, wspomnianych wcześniej, bardzo znanych działaczek – miłośniczek kultury lasowiackiej. Są to: obszar mokrzyszowsko-grębowski (tarnobrzeski), w dużej części pokrywający się z terenem zajmowanym przez obecny powiat tarnobrzeski oraz kolbuszowsko-raniżowski, głównie obejmujący teren powiatu kolbuszowskiego. Ich aktywność była przez nie realizowana, obecnie przez ich kontynuatorów, poprzez grupy obrzędowe, kapele czy zespoły ludowe, które zachowały lokalne zróżnicowania kulturowe, a obecnie uczą młodsze pokolenie włączając go do swojej artystycznej działalności.

Aby zrealizować wskazany cel zostaną zorganizowane dwie konferencje: w Baranowie Sandomierskim oraz w Kolbuszowej. Prezentacji postaci wskazanych Lasowiaczek będą towarzyszyły pokazy wycinankarstwa, bibułkarstwa czy malarstwa ludowego, także gawędy, scenki teatralne czy śpiew pieśni ludowych – charakterystycznych dla Lasowiaków oraz degustacja lokalnych przysmaków, znanych tylko w okolicach Baranowa Sandomierskiego, Cyganów, Kolbuszowej czy Cmolasu. Zadanie zakończy wydawnictwo pokonferencyjne.

dr Jolanta Dragan

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
29.05.2025
Data publikacji
29.05.2025
Data modyfikacji
19.06.2025