Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim od czerwca 2023r. realizował inicjatywę p.n.: „Jesteśmy naturalni” dofinansowaną ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny SMK.

Głównym celem projektu było upowszechnienie wiedzy o aktywnym życiu każdego człowieka w naturalnym środowisku.

W ramach działań projektowych seniorzy poznali skutki zanieczyszczenia powietrza i wody, zasady oszczędzania wody w gospodarstwie domowym, podstawowe zasady dbania o środowisko oraz o zawartość portfela.

Odwiedzili olejarnię roślinnych olejów spożywczych w Mikułowicach, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystywać w żywieniu wysokiej jakości naturalnych produktów żywnościowych wytwarzanych tradycyjnymi metodami w gospodarstwie. Podczas zajęć edukacyjnych wytłoczyli olej, poznali smak całej gamy olejów (konopnego, lnianego, słonecznikowego, rzepakowego, z pestek dyni czy z czarnuszki i maku).

Podczas warsztatów terapeutycznych obcowania z przyrodą wykonali florografy – kompozycję z suszonych polnych kwiatów, traw, nasion (kolaż z różnych części roślin) ukazujące piękno przyrody.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z zakresu zdrowych nawyków żywieniowych – ekologia, zdrowie, przyroda, czyste powietrze, ruch jako ważny element dbania o zdrowie i nauka prostych ćwiczeń Tai Chi. Zasady przygotowywania zdrowych posiłków z warzyw i owoców, wpływ diety na kondycję, zdrowie, koncentrację i siłę witalną człowieka.

Zwieńczeniem działań projektowych było samodzielne założenie mini kompostownika z odpadków kuchennych i roślinnych.

Realizując wszystkie działania mieszkańcy Gminy Baranów Sandomierski poznali podstawowe zasady dbania o środowisko i o zawartość portfela. Uświadomili sobie co daje człowiekowi bliski kontakt z naturą, że ekologia zaczyna się w domu. Nabyli umiejętność przetwarzania odpadków kuchennych z korzyścią dla natury. Uświadomili sobie, że ekologiczny styl życia oznacza szacunek do natury a praktykowanie zdobytych doświadczeń w zakresie dobroczynnego efektu roślinnego odżywiania się, ruchu tai Chi to dla człowieka radość życia w zgodzie z naturą i otaczającą nas przyrodą.

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
27.12.2023
Data publikacji
27.12.2023
Data modyfikacji
25.07.2024