Jak już pisaliśmy, Ogólnopolski Festiwal to głównie przesłuchania konkursowe w kategorii: śpiewu solowego i grupowego, widowisk obrzędowych, instrumentalistów i zespołów tanecznych. Ale festiwal to też integracja i zabawa – a to gwarantuje nam zespół KRZIKOPA, który zagra w niedzielę o 16:30 na baranowskim rynku żeby oczekiwanie na werdykt był dużo przyjemniejszy. Od godziny 15:00 na rynku będzie ruch i gwar, a także pełny profesjonalizm jeśli chodzi o występy plenerowe uczestników festiwalu, a także rękodzielników, którzy poprowadzą warsztaty w swoich profesjach, będzie footobudka  i wiele innych atrakcji. Natomiast w sobotę – 17 czerwca – na stadionie lekkoatletycznym, spędzamy wspólnie czas oglądając amerykański film animowany SING – film pełen dobrej muzyki, humoru czyli pełny relaks.

Jej bohaterem jest Buster Moon (Marcin Dorociński), miś koala, który od dziecka marzył, by prowadzić swój własny teatr. Dzięki ciężkiej pracy ojca udało mu się kupić budynek starego teatru, ale biznes za nic nie chce się rozkręcić. Wierzyciele wydzwaniają z groźbami, elektrownia odcina prąd, a sala świeci pustkami. Antidotum na wszystkie te bolączki ma być konkurs śpiewania zorganizowany przez Bustera. Wkrótce na scenie Moon Theatre zjawią się kolejni śmiałkowie: cwana mysz Mike (Krzysztof Jankowski), nieśmiała słonica Meena (Katarzyna Sawczuk), mama świnka (Małgorzata Socha), buntowniczka Ash (Ewa Farna) i goryl Johny (Adam Zdrójkowski). Wszystko po to, by zdobyć nagrodę ufundowaną przez Bustera.

ZESPÓŁ KRZIKOPA 

Sentymentalne echo ginącego języka, myślenie magiczne i pieśni pełne tajemnic, symboli – to śląska muzyka tradycyjna oczami Krzikopy, w którą pompując ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów, tworzy na nowo. Zespół w 2012 roku założył Mateusz Dyszkiewicz, akordeonista i kompozytor. Głównym impulsem była chęć przywrócenia wątków śląskiej muzyki ludowej kulturze popularnej, zachowując ich uniwersalny charakter. Gatunek wymyka się kategoriom folk, elektronika, czy rock. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, walczyka z motywami bałkańskimi, oberka z D’n’B doskonale sprawdziły się na scenach Colours of Ostrava 2018, Ethno Port Poznań 2018, czy w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang, gdzie zespół reprezentował Polskę podczas kulturalnej Olimpiady. W 2018 roku wydali debiutancką płytę pn. „Krzikopa”, a w 2020 r. płytę „Śląskie Powstaje” na których znalazły się utwory inspirowane tradycyjnymi pieśniami śląskimi z jej pierwotną, folkową energią, którą muzycy Krzikopy mnożą przez ogień drzemiący w każdym z nich. Priorytetem przy tworzeniu, jak określają sami „larma” (śl. hałas) jest muzyka i taniec, a także chęć odczarowania w swoim pokoleniu śląskiej muzyki, kojarzonej jedynie z muzyką biesiadną lub tzw. „hajmatami”. Dlatego w muzyce i na koncertach Krzikopy spotkamy taneczne rytmy, jak i transową elektronikę łączoną z tradycyjną balladą. Słowem kluczem do muzyki Krzikopy jest energia, której echa wysłyszeć można w ponad dwustuletniej, dobiegającej obecnie końca industrialnej historii regionu.

Mateusz Dyszkiewicz – akordeon, Katarzyna Dudziak – wokal, Karina Przewłoka – wokal, Adam Romański – skrzypce, Dominik Kalamarz – elektronika, Piotr Penkała (Spacepierre) – perkusja.

Przykładowa piosenka w wykonaniu zespołu – niech się dobrze słucha https://www.youtube.com/watch?v=0w-QGXx_BUg&list=RDEMQgBZCYMiABcsqMEgEdIsBQ&start_radio=1

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
15.06.2023
Data publikacji
15.06.2023
Data modyfikacji
26.12.2024