Dokładnie 14 lat minęło, kiedy to Skopanie Osiedle było gospodarzem Gminnych Dożynek w 2008 roku. Tyle lat minęło, osiedle wygląda piękniej niż wówczas, ludzie też wypięknieli, spełnili swoje marzenia i zapragnęli ponownie przeżywać święto plonów. 14 sierpnia tego roku, przed południem, słychać było w całym osiedlu orkiestrę gminną, za którą szły Mażoretki Diament z Chmielowa, władze wojewódzkie, gminne, goście oraz barwny korowód przedstawicieli sołectw naszej gminy z przepięknymi kopkami dożynkowymi. Gdy dożynkowy korowód wracał z kościoła, mnóstwo ludzi obserwowało ich z okien, ale też sporo dołączyło do maszerujących i przyszło na miejsce imprezy dożynkowej. 11 sołectw z dumą prezentowało swoje misternie plecione wieńce. Wszystkie gospodynie włożyły w tą pracę dużo serca, ogrom czasu, cierpliwości i pomysłowości. Przez całą oficjalną cześć każdy mógł podziwiać kopki bo prezentowały się niezwykle okazale wokół sceny dożynkowej w skopańskim parku osiedlowym.

Gdy już wszyscy rozgościli się na przygotowanych ławeczkach parkowych, rozpoczęła się część oficjalna, a więc powitanie gości przez gospodarzy Skopania Osiedla i gospodarza gminy. Starostowie dożynek Aneta Kmuk i Janusz Cena przekazali bochen chleba burmistrzowi, a Marek Mazur  podzielił go sprawiedliwie między wszystkich uczestników uroczystości.

Po ceremonii dzielenia chlebem nadeszła chwila na prezentację grup sołeckich, zawsze wyczekiwaną część wieńcową, gdzie prezentują się wszystkie sołectwa z jak najlepszej strony. Chwalą się swoimi osiągnięciami, wybranymi Wiankowymi i śpiewają o tym wszystkim najpiękniej jak potrafią. To jest czas na integrację, na wspólne śpiewanie i zabawę. Specjalnie na dożynkowe święto wydawany jest przez MGOK Śpiewnik Dożynkowy, w którym znajdują się ciekawostki o goszczącej nas miejscowości, o starostach dożynkowych oraz wszystkie śpiewki dla Wiankowych. Taki śpiewnik wydajemy od wielu lat i wiemy, że są kolekcjonerzy tego skromnego wydawnictwa.

Tego roku tytuł Wiankowego otrzymali: Marek Mazur, Jacek Kopeć, Józef Bereski, Janusz Wilk, Sylwia Kopeć, Wanda Urbaniak, Andrzej Babiec, Jacek Rożek, Stanisław Bzorek, Andrzej Sudoł i Teresa Żyguła. Nie sposób wszystkich uhonorować kopką dożynkową, bo lista sympatyków i wspaniałych ludzi, którzy robią wiele dobrego dla mieszkańców naszej gminy jest długa. Dlatego też Rada Osiedla w Skopaniu postanowiła tych wszystkich sponsorów, darczyńców, ludzi o wspaniałych sercach poprosić na scenę i wręczyć im słodki upominek w postaci MIODU WDZIĘCZNOŚCI. W towarzystwie słodko obdarowanych nastąpiła chwila przekazania wiechy przez tegorocznych gospodarzy sołtysowi miejscowości Skopanie. Od teraz sołtys ze Skopania Łukasz Żyguła zbiera siły i pomysły na kolejne święto plonów.

W osiedlowym parku, w takich to miłych okolicznościach dożynkowych,  odbywał się pod dużym namiotem – I Etap powiatowego konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich pn. „Bitwa regionów” , który wygrało KGW we Wrzawach. Jednocześnie rozgrywała się IV edycja Gminnego Konkursu „Ciastko z Rodowodem”, w którym również wzięły udział panie z KGW. Wypieki były tak cudowne, tak smakowite, tak misternie wykonane, że nie sposób było wyłonić tych najlepszych, dlatego jury konkursowe zadecydowało by nie przyznawać miejsc. Rozdano natomiast dla każdego koła bardzo cenne nagrody. Organizatorzy zapewnili również atrakcje dla dzieci w postaci: Super Animatora pełnego pomysłowych zabaw, konkursów, malowideł itp., turnieju łucznictwa, dmuchańców z watą cukrową, tak uwielbianej przez najmłodszych. Dorośli nie mogli narzekać na nudę, gdyż przez dwa dni mogli bawić się na koncertach zespołów disco polo. W sobotę zaprezentował się zespół Fox oraz DJ Dario, natomiast w niedzielę zespół Ego, a do tańca fantastycznie przygrywał i bawił zespół Buenos.

Za wszystkie zdjęcia dożynkowe w naszej galerii  dziękujemy Konradowi Klichowi 🙂

kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
16.08.2022
Data publikacji
16.08.2022
Data modyfikacji
06.01.2025