Każde dziecko, przybyłe na Gminny Dzień Dziecka, zorganizowany w ubiegłą niedzielę na stadionie lekkoatletycznym w Baranowie, mogło z pełną aprobatą wykrzyknąć: Mamo ja chce jeszcze!!!!!

Był to bowiem dzień przepełniony niezwykłą ilością, intensywnością i różnorodnością atrakcji dla naszych milusińskich. Właściwie to niewiadomo od czego zacząć. Najlepiej od początku. Wszystko rozpoczęło się już od godzin przedpołudniowych, bo o 10:00 wystartował  Turniej Piłkarski naszych najmłodszych piłkarzy, a ściślej rzecz ujmując – rozgrywki ligowe podokręgu Stalowa Wola w kategorii ŻAK F1, czyli dzieci z rocznika 2014 i młodsi. Wystąpiły drużyny z Woli Rzeczyckiej, Zaleszan, Stalów,  Zakrzowa, Trześni i Baranowa Sandomierskiego. Zaangażowanie młodych adeptów sztuki piłkarskiej było ogromne, momentami stadion przypominał wielkie Wembley. Oczywiście, nie mam tu  na myśli ich umiejętności, ale przeogromną wolę walki. Za włożony trud i każdą wylaną kroplę potu organizatorzy wręczyli każdej z drużyn pamiątkowe puchary. Nieco później, nie wiele mniej emocji towarzyszyło dzieciom podczas rodzinnych zawodów wędkarskich, zorganizowanych na stawie przylegającym do płyty stadionu. Wędkowali więc rodzice i dzieci. Szczęście sprzyjało wszystkim, ponieważ nie było wędkarza, który nic by nie złowił, a łączna masa złowionych ryb to około 100 kg, gdzie 60 kg to efekt łowny najmłodszych. Oczywiście złowione ryby z powrotem znalazły swoje miejsce w swoim naturalnym środowisku. Po zakończeniu rybackich zmagań, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Za miejsca na najwyższym podium wręczono puchary i dyplomy, a pozostali zawodnicy otrzymali słodkie upominki. Podczas ogromu przeróżnych atrakcji, królowała na płycie stadionowej mobilna scena, na której swoje artystyczne umiejętności prezentowali nasi młodzi i najmłodsi tancerze oraz wokaliści. Wystąpili w dwóch blokach. Najpierw tancerze przygotowani przez panią Katarzynę Gwoździowską, czyli „Perełki” i „Nowe Pokolenie”, a w kolejnym bloku zaprezentowały się  grupy z formacji tanecznej FLASH, prowadzonej przez panią Karolinę Bielską. Taneczne popisy zostały urozmaicone i uświetnione przez młodych adeptów sztuki wokalnej, przygotowanych przez panią Magdalenę Szlęzak – Gwoździowską. Organizatorzy Dnia Dziecka zadbali o to, by każde występujące i grające dziecko otrzymało darmowe lody, kiełbaskę z grilla i soczek.

W trakcie artystycznych popisów stadion tętnił życiem, bo równolegle, w tym samym czasie, dzieci mogły cieszyć się z atrakcji jakie zafundowało im prawdziwe miasteczko dmuchańców. Czegóż tam nie było, trampoliny, zjeżdżalnie, suche baseny i przeróżne wynalazki, które powodują podwójne bicie serca u najmłodszych. Cieszyły się dzieci ale i rodzice, bo wszystkie dmuchane atrakcje były zupełnie za darmo.  Bardzo przyjaźnie i radośnie można też było spędzić czas z policjantami, którzy udostępnili najmłodszym swoje „zabawki” . Można więc było dotknąć prawdziwą policyjną pałkę, ochraniacze, kamizelki i nawet założyć kajdanki. Tu jednak  największą atrakcją cieszył się przejazd na policyjnym kładzie, oczywiście gratis. Niemałą atrakcją cieszyła się grupa młodych animatorek zabaw i gier dla dzieci. Były momenty, gdzie cały stadion pokrywała fala dmuchanych baniek, za którymi biegła ogromna grupa uradowanych dzieci. Emocjom nie było końca.

Równolegle, na płycie stadionu odbywał się też wielki konkurs kulinarny, czyli „Bitwa Regionów”. Zgromadzonych 12 sołectw, nie tylko z naszej gminy (spoza naszej to: Stale, Wrzawy, Sokolniki i Zalesie Gorzyckie) miało za zadanie przygotować najlepsze potrawy jakie potrafią, a jedną z nich wytypować do konkursu. Trudno opisać jakie iście  niebiańskie smakołyki przygotowały zgromadzone sołectwa. Był to prawdziwy festiwal smaków i karnawał zmysłów. To trzeba było po prostu spróbować. Wymienię tylko niektóre: kapusta z fasolą i borowikami, bigos z kiszonych warzyw ze smędakami, kopytka z sosem ziołowym, pokrzywami i sałatką z ciecierzycy, pieczeń wieprzowa nadziewana boczkiem.

Wszystko oceniała profesjonalna, 7 osobowa komisja, której przewodniczył nasz regionalny mistrz sztuki kulinarnej – pan Marek Łukasiewicz.

Bitwę wygrało sołectwo z Dymitrowa Małego. Dodatkowo wygrali również nagrodę za najpiękniejsze stoisko, czyli voucher na 500 zł ufundowany prze V-Starostę Tarnobrzeskiego pana Jacka Rożka.

Za każde miejsce na najwyższym podium sołectwo otrzymało żeliwne kociołki myśliwskie, ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – pana Marka Mazura.

Pozostałe sołectwa nie odjechały z pustymi rękami, otrzymały bowiem lodówki turystyczne, ufundowane również przez naszego burmistrza.

Po tak niezwykle radosnym i pełnym wrażeń dniu nie było dziecka, które odchodziłoby do domu smutne, a jeśli już, to tylko dlatego, że trzeba było wracać do domu. Cieszyły się dzieci, ale też i rodzice, którzy mogli choć na chwile pozostawić bezpiecznie dzieci i spotkać się ze znajomymi.

Przypomnijmy jeszcze gwoli ścisłości, że organizatorem Gminnego Dnia Dziecka był Burmistrz Miasta i Gminy – pan Marek Mazur, V-Strosta Powiatu Tarnobrzeskiego – pan Jacek Różek i dyrektor Miejsko –  Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim – pan Mirosław Smykla.  

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
13.06.2023
Data publikacji
13.06.2023
Data modyfikacji
25.07.2024