,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezary Łazarewicz

          W dniu 8 czerwca 2021 roku o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie Sandomierskim zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi odbyło się kolejne już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Miłośnicy dobrej książki bardzo chętnie spotkali się po długim czasie osobiście, aby porozmawiać o reportażu Cezarego Łazarewicza ,,Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

          Książka zdobyła uznanie zarówno czytelników jak i krytyków i w 2017 roku została nagrodzona Literacką Nagrodą ,,Nike” a w tym momencie na jej podstawie jest nagrywany film o tym samym tytule, którego premiera zapowiadana jest na październik 2021 roku.  

          Przedstawia historię bestialskiego pobicia przez milicję  maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i opozycjonistki Barbary Sadowskiej i inżyniera Leopolda Przemyka, które przyczyniło się  do jego śmierci, a także sfingowany proces, który doprowadził do bezkarności winnych. Na podstawie licznych rozmów przeprowadzonych po latach z rodziną zmarłego, z jego przyjaciółmi i znajomymi, a także godzinach spędzonych przez autora w archiwach IPN-u powstał obraz PRL-owskiego wymiaru sprawiedliwości, gdzie w tuszowanie zbrodni zamieszane były najwyższe władze państwowe. 

          Utwór ten, to próba rozliczenia PRL-owskich zbrodni. Mówi o mechanizmach władzy, która wykorzysta cały swój potencjał by zniszczyć jednostkę, i bezradności tej jednostki wobec systemu. Pokazane są również próby  matactw mających na celu manipulowanie opinią publiczną, aby zdyskredytować świadków i zrzucić winę na niewinnych ludzi. Pomimo tego, że reportaż utrzymany jest w chłodnym i rzeczowym stylu – nikogo nie ocenia, to jednak budzi w czytelniku wiele emocji oraz pozostawia z poczuciem niesprawiedliwości, ponieważ za popełnioną zbrodnię nikt nie poniósł odpowiedzialności.

          Gdyby ktoś był zainteresowany, książka jest dostępna w bibliotece w Dąbrowicy. Zapraszamy.

                                                                                                                                                                                   Beata S.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
09.06.2021
Data publikacji
09.06.2021
Data modyfikacji
14.07.2024