Prawdziwą lekcję historii i patriotyzmu przeżyła w piątek (10.02) młodzież klas siódmych i ósmych ze szkół w Baranowie Sandomierskim, Skopaniu, Woli Baranowskiej i Ślęzaków. Bowiem tego dnia przyjechał do nas (do MGOK-u), na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Tarnobrzegu, sam producent filmu pt. „Legiony” – pan Adam Borowski, który sprytnie wydobył od młodzieży co dla nich znaczy niepodległość, wolność, ojczyzna. Niełatwe pytania, ale jakże ważne dla każdego z nas. Pan Adam był mile zaskoczy odważnymi pytaniami i odpowiedziami młodych ludzi.
Po projekcji filmu „Legiony”, bohater tamtych lat, naoczny świadek rodzącej się wówczas wolnej Polski – pan Władysław Papiernik – skradł serca młodego pokolenia naszej gminy.
Plutonowy Włodzimierz Papiernik to syn uczestnika walk o Monte Cassino, kombatant reprezentujący oddział tarnobrzeski Związku Sybiraków. Wiele przeżył, wiele pamięta, wiele zna historii z przekazu ojca. Ma stale coś do opowiedzenia i chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi ludźmi. Jego oczy wówczas błyszczą i po raz kolejny staje się krzepkim starszym panem, zarażony młodością. Wielu młodych ludzi robiło sobie z panem Władysławem pamiątkowe zdjęcie.
W „Legionach” podobnie jak w „Mieście 44” Jana Komasy przyjmujemy przede wszystkim perspektywę młodych, którzy odważnie decydują się na czynną walkę w służbie idei niepodległej ojczyzny, stworzenia dla siebie „nowego domu”. I choć sam tytuł filmu kojarzy się z dziejową epickością ekranizowanego przedsięwzięcia, twórcy filmu zdecydowali się na burzliwym tle Wielkiej Historii (1916-1918) wyróżnić troje bohaterów i mocno wyeksponować ich miłosną relację. Reżyserowi i jego ekipie udaje się wielokrotnie oddać na ekranie obraz wysiłku, cierpienia, niepewności czy też pasji, z jaką legioniści godzą się żyć i w konsekwencji umierać. Jest w tej wizji spora dawka wiarygodności, a także – za sprawą dość wyważonej formy filmowej i często nieśpiesznego tempa narracji – rodzaj uszlachetnienia dla jej protagonistów i ich motywacji.
OBSADA:
- Bartosz Gelnerjako jako Tadeusz Zbarski
- Wiktoria Wolańska –Aleksandra Tubilewicz
- Mirosław Bakajako – Stanisław „Król” Kaszubski
- Jan Fryczjako – Józef Piłsudski
- Grzegorz Małecki – kapitan Andrzej Złotnicki
- Antoni Pawlicki – porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki
- Borys Szycjako – rotmistrz Zbigniew Dunin Wąsowicz
- Sebastian Fabijańskijako – Józek „Wieża”
- Piotr Cyrwus – ’Kucharz’
- Modest Ruciński – Tadeusz Kasprzycki
- Karol Czajkowski – Felek
- Jakub Hojda – Staszek
- Karolina Kominek – Aleksandra Szczerbińska
- Angelika Kurowska – Aniela
- Monika Pawlicka – Krystyna