Albina Róg to miłośniczka przyrody o niecodziennej pasji „florografii”.
Pochodzi ze środowiska wiejskiego, rodziła się w 1955 roku w Suchorzowie, a obecnie mieszka i tworzy w Baranowie Sandomierskim.
Od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda. Znosiła latem do domu naręcza polnych kwiatów, traw i ziół, z których tworzyła piękne bukiety i zdobiła nimi wnętrza. Nadchodząca jesień i kolorowe liście dostarczały nowych materiałów do dalszych dekoracji, ale to dla pani Albiny było za mało. W 2001 roku rozpoczyna twórczą przygodę z roślinami. Powstają pierwsze kompozycje z suszonych liści, traw i kwiatów, tworzące obrazy umieszczane za szkłem w antyramach; to rodzaj kolażu z różnych części roślin. Jest to jej własna technika i nazwa prac ponieważ nazywa je „florografami”.

Inspiracji szuka w obserwowanych krajobrazach, we wspomnieniach z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć; dlatego też odzwierciedlają jej duszę. Florografy przedstawiają najczęściej pejzaże, motywy religijne i baśniowe, bukiety kwiatowe, zwierzęta, postaci ludzkie, nierzadko także budowle, w oryginalny sposób malowane nie pędzlem i farbami, lecz nazbieranymi i zasuszonymi wcześniej roślinami.

Florografia jest to ogromna pasja pani Albiny, którą może realizować i prezentować zarówno przed najbliższymi przyjaciółmi, jak i przed resztą społeczeństwa. W każdą swoją pracę wkłada wiele serca i poświęca dużo czasu, ale robi to z ogromną radością. Jest często zapraszana do szkół, przedszkoli i domów opieki, bierze udział w aukcjach charytatywnych i prowadzi warsztaty układania florografów w różnych placówkach kultury. Pani Albina ma na swoim koncie ponad 500 prac i 60 wystaw indywidualnych, na które zachęca wierszem ”Zaproszenie”.

Zaproszenie!

Zajrzyj w  mój kolorowy świat!
Świat rodzinnych krajobrazów…
Srebrną pajęczyną wspomnień
osnutych lat…
Życia ukrytego w ramie obrazu.

Poczuj zapach polnych kwiatów!
Ciepło słońca jasnego dnia…
Oddal swoje troski i zwątpienia
Zobacz ile piękna świat w sobie ma!
Rozwiń skrzydła wyobraźni
Uwolnij marzenia…

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
26.09.2023
Data publikacji
26.09.2023
Data modyfikacji
19.05.2024