Dnia 12 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie Sandomierskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w którym uczestniczyło 9 osób. Tym razem jako lekturę wybraliśmy reportaż Pawła Piotra Reszki  „Płuczki. Poszukiwawcze żydowskiego złota”.
Historia dotyczy mieszkańców, którzy w Bełżcu i Sobiborze, czyli w miejscu obozów śmierci, ruszyli na poszukiwanie złota i kosztowności, które zakopane były pośród ludzkich zwłok.
„Płuczki” to wstrząsająca książka prowokująca do myślenia i zadawania sobie pytań. Poprzez formę jaką zastosował autor, nie można odczuć ładunku emocjonalnego całej historii. Oszczędny styl, którym ten reportaż został napisany jest jego wielką zaletą – pomaga skupić się na bolesnej treści. Poprzez rozmowę z rodzinami kopiących, historykami, archeologami reporter dopytuje, szuka odpowiedzi a może zrozumienia. Niczego nie usprawiedliwia i nie ocenia tylko oddaje głos bohaterom. Odpowiedzi na stawiane pytania pozostawia samemu czytelnikowi.
Podczas bardzo żywiołowej i emocjonującej dyskusji, powstało stwierdzenie, że ocena moralności czasów wojennych i powojennych w czasie pokoju jest niesamowicie trudna. Ciężko powiedzieć jak zachowalibyśmy się w przypadku zagrożenia życia, czy myślelibyśmy racjonalnie, czy nie zawładnął by nami instynkt przetrwania. Stwierdziliśmy także że ,, Płuczki” to świetny reportaż, pokazujący, że dramat ludzki nie zakończył się po drugiej wojnie, i że jedno zło wyzwala w ludziach kolejne.

Książką, która została wybrana na kolejne spotkanie jest „Jak nakarmić dyktatora?” Witolda Szabłowskiego.

Beata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
18.10.2021
Data publikacji
18.10.2021
Data modyfikacji
19.05.2024