Czwartek i piątek (10 i 11 listopada) to były dwa dni, podczas których miało miejsce wiele wydarzeń upamiętniających dzień odzyskania niepodległości przez Polskę ponad 100 lat temu. Każda szkoła, sołectwo, parafia chciało wspólnie  świętować z mieszkańcami, tworzyć wspólnotę właśnie tego dnia. Jednak 11 listopada to w Baranowie Sandomierskim odbyły się główne ceremonie upamiętniające tamte wydarzenia. Najpierw w kościele, potem na rynku przy pomniku, a popołudniową porą zebraliśmy się w naszym Ośrodku Kultury, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Portret Żołnierza” – wspaniale uchwycone na dużej fotografii współczesne postaci, ale w oryginalnych mundurach, z orężem itp. Sam autor – Jacek Lubera    – pięknie wszystko opowiedział i razem z dyrektorem MGOK-u zaprosił na koncert patriotyczny. W sali widowiskowej czekała na wszystkich prawdziwa uczta patriotycznych pieśni, poezji, a także wspólne śpiewanie jakże znajomych wszystkim Polakom pieśni.
W koncercie udział wzięli:
wokaliści – Dominika Ordon, Magdalena Szlęzak-Gwoździowska, Malwina Smykla, Sylwia Dul, Urszula Wilczyńska, Marcin Raś;

chórzyści gościnnie – Agata Naprawa i Mariusz Skaczewski;

młodsi wokaliści – Gabrysia Babińska, Julia Opałka, Martyna Durda, Zuzia Białek, Wiktoria Dyl, Patrycja Dyl, Aleksandra Durda, Karina Pitra, Ania Ślusarz;

zespół muzyczny – Anna Hyjek, Natalia Jugo, Natalia Kułacz, Adrian Gwoździowski, Artur Durtka, Łukasz Jugo;
recytatorzy – Emilia Myszka, Zosia Myszka, Zuzia Świstek, Maksymilian Cena i Bartek Pieróg.

Opracowanie muzyczne – Adrian Gwoździowski
Przygotowanie wokalne – Magdalena Szlęzak-Gwoździowska
Dźwięk – Piotr Sadłoń
Światło – sam dyrektor MGOK-u – Mirosław Smykla

Każdy odbiorca, występujący i techniczny tego dnia otrzymał biało-czerwone, ozdobne kotyliony misternie przygotowane przez zespół „Lasowiaczki”. Całodniowe wydarzenia uwieczniał na fotografiach – Tomasz Młyniec – czas przemija, pamięć jest nie trwała, a fotki zostają dla potomnych. By się dobrze śpiewało, na akordeonie przygrywał Adam Sadecki, a do wspólnego śpiewania zapraszał Wojtek Gwoździowski z Zuzią Świstek i Ulą Wilczyńską. Po wspólnym śpiewaniu na wszystkich czekała wspaniała uczta według polskiej tradycji „Czym chata bogata”.
                                                                                                                                                                                                                                                                                            kg

 

Udostępnij post
Podmiot publikujący
MGOK w Baranowie Sandomierskim
Osoba publikująca
Dyrektor
Osoba aktualizująca
Dyrektor
Data wytworzenia
15.11.2022
Data publikacji
15.11.2022
Data modyfikacji
25.07.2024