Będziemy śpiewać o Niepodległej

Blisko stu artystów wystąpi na scenie odnowionego MGOK-u w Baranowie Sandomierskim. Stowarzyszenie Tor Rozwoju przygotowuje koncert „Po nutach do Niepodległej”.

Rozpoczęła się realizacja projektu dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego. Stowarzyszenie Tor Rozwoju pozyskało dotację w ramach konkursu „Niepodległa: wczoraj dzisiaj jutro”. Właśnie rozpoczęły się przygotowania do wielkiego koncertu zaplanowanego na 11 listopada.

Do współpracy zaproszeni zostali artyści z gminy Baranów Sandomierski i okolic. W tym gronie są nauczyciele, wokaliści, muzycy, tancerze, ale także rękodzielnicy, plastycy, uczniowie i seniorzy. Ta ogromna grupa ludzi pracuje nad stworzeniem wyjątkowego dzieła z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Nasze Stowarzyszenie realizuje wiele działań na terenie całej gminy – mówi prezes Toru Rozwoju, Piotr Ruła. – Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie pokaże potencjał, jaki tkwi w naszych mieszkańcach, jak wiele mamy niezwykle utalentowanych osób. Ich wysiłek będzie najlepszym sposobem na uczczenie setnego jubileuszu.

Na początek odbywają się warsztaty rękodzielnicze. Dzieci i seniorzy wykonują w ich ramach bibułkowe kwiaty w kolorach polskiej flagi. Jednocześnie powstaje autorska scenografia, a także odbywają się warsztaty muzyczno-taneczne, w których bierze udział chór Chorus Familiaris, Gminna Orkiestra Dęta, grupa taneczna FLASH, a także wokaliści i muzycy. Premiera muzycznego spektaklu zaplanowana jest na wieczór 11 listopada w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.

– Koncert ten będzie muzyczną opowieścią o Polsce i patriotyzmie, o tym, co decyduje, że jesteśmy Polakami, co wiąże się z naszą kulturą, tożsamością, codziennym życiem – tłumaczy Renata Domka, dyrektor MGOK-u. – Artyści spróbują zachęcić widza, by odpowiedział sobie na pytanie: co to znaczy być Polakiem i co dla nas znaczy niepodległość, wolność oraz jak z nich korzystać w przyszłości.

Uczestnikami koncertu będą mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście. Wstęp będzie bezpłatny.

rd