Seniorzy w Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego, sejm oraz starówka – grupa seniorów z naszej gminy zwiedziła Warszawę w ramach projektu ASOS.

Wycieczka do stolica kraju była kolejnym punktem programu w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Tor Rozwoju. Seniorzy oraz wolontariusze z Woli Baranowskiej i Skopania wyjechali do Warszawy, gdzie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt na wszystkich zrobił ogromne wrażenie. Mogli m.in. obejrzeć film pokazujący jak bardzo zniszczona została stolica, wejść do kanału podobnego do tego, jakim uciekali powstańcy, czy obejrzeć broń zrobioną z kawałków żelaza i pompki od roweru.

– Była to niezwykła lekcja historii – mówi pani Krystyna. – Dzięki tej wizycie mogłam dowiedzieć się o wielu szczegółach, o których nie miałam pojęcia. Kiedyś w szkole nas nie uczyli o wielu sprawach, nie mówiło się np. o motywach Stalina, czy dlaczego nikt nam wtedy nie pomógł.

Uczestnicy przyznali, że po zwiedzeniu muzeum trochę inaczej spojrzą na Warszawę – jako na miasto, które przestało istnieć, ale odrodziło się z gruzów.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny w sejmie. Tam spotkał się z seniorami poseł Zbigniew Chmielowiec, który oprowadził grupę i opowiedział o pracy Parlamentu, o tym, jak wygląda dzień posła, czym zajmują się komisje itp. Była to też okazja, by porozmawiać o bieżących sprawach, które nurtują mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza tych starszych, jak np. dostępność lekarzy specjalistów, czy programy dla wsi.

Seniorzy mogli także obserwować obrady z galerii sejmowej i zajrzeć w miejsca, które zwykle oglądamy w wiadomościach telewizyjnych, np. słynny sejmowy korytarz, którym przemykali posłowie i ministrowie. Uczestnicy wycieczki odwiedzili nawet takie miejsca, które na ogół są niedostępne dla zwiedzających, np. kaplicę w podziemiach Nowego Domu Poselskiego. Znajdują się tutaj relikwie św. Jana Pawła II oraz patronki życia poczętego św. Joanny Beretty Molli, a także obraz patronki parlamentarzystów Matki Bożej Trybunalskiej.

Po południu zaś był czas na spacer po starym mieście i zdjęcia pod Kolumną Zygmunta, czy przed Zamkiem Królewskim.

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Baranów Sandomierski 60+” finansowanego z programu ASOS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

rd