W Skopaniu pamiętają o Wyklętych

O losie działaczy niepodległościowych, odzyskiwaniu pamięci i patriotyzmie rozmawiano w Skopaniu podczas spotkania z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Historyczne spotkanie, które odbyło się w poniedziałkowe popołudnie w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu zgromadziło kilkadziesiąt osób: młodzież, nauczycieli, mieszkańców gminy. Wydarzenie rozpoczęło się od projekcji filmu pt. „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument opowiada o pracy archeologów, lekarzy i historyków pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka na warszawskich Powązkach. Przed kilku laty odkryto tam masowe groby żołnierzy i działaczy niepodległościowych zabitych przez komunistyczne władze po II wojnie światowej. Wstrząsający film pokazuje ekshumacje oraz poszukiwania naukowców w celu ustalenia tożsamości ofiar.

Po filmie dr Mirosław Surdej, historyk z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył tło historyczne oraz losy działaczy podziemia niepodległościowego w naszym regionie. Podczas prezentacji pojawiły się nazwiska i postacie związane z gminą Baranów Sandomierski oraz naszymi okolicami, m.in. Hieronim Dekutowski „Zapora”, czy Aleksander Rusin „Rusal”. Prelekcja była okazją do porozmawiania o okolicznościach, które zmusiły tych młodych ludzi do walki, tułaczki, ryzykowania życiem swoich i swojej rodziny oraz o represjach, jakie ich spotkały za wierność swojej Ojczyźnie. Wśród uczestników spotkania były osoby, które pamiętały tamte trudne czasy. Swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z dzieciństwa podzielił się m.in. Edward Rusin, przewodniczący Rady Osiedla w Skopaniu, syn wspomnianego Aleksandra Rusina.

Burmistrz Marek Mazur podkreślił, że Żołnierze Wyklęci to byli zwykli ludzie, jak my dzisiaj, którzy poświęcili wszystko, by walczyć o wolność i o swój kraj.

– To nie byli ludzie wolni od wad – mówił burmistrz – mieli swoje przywary, słabości, jak każdy. Ale łączyło ich jedno – pragnienie wolności i miłość do Ojczyzny. Tym się w życiu kierowali, te wartości stawiali ponad własne, osobiste szczęście. Za to płacili często najwyższą cenę, do tego skazano ich na zapomnienie. Dlatego należy im się nasza pamięć i szacunek.

Na koniec wręczono nagrody laureatom dorocznego konkursu plastyczno-literackiego pt. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zorganizowanego na terenie gmin przez Zespół Szkół w Skopaniu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac zgłoszonych do tego konkursu. Uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe wiersze, rysunki, prezentacje.

rd