Spotkanie z historią

Film o rotmistrzu Pileckim oraz spotkanie z członkami Stowarzyszenia Auschwitz Memento – już w najbliższą środę w Skopaniu.

W samo południe w sali widowiskowej Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu odbędzie się projekcja filmu pt. „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Jest to polski, fabularyzowany dokument przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach dokument ten zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącą zbiórką publiczną zorganizowaną przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento.

Członkowie tego stowarzyszenia także przyjadą do Skopania na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Wśród gości będzie m.in. współtwórca scenariusza do filmu Bogdan Wasztyl. Spotkanie będzie okazją do porozmawiania o historii, a także odbędzie się promocja książek: „Pilecki śladami mojego taty”, a także „Niezłomni z oddziału Sosienki”.

Pokaz filmu oraz udział w spotkaniu jest bezpłatny. Początek o godz. 12.00 w środę 3 października w ŚDK-u w Skopaniu. Mile widziana jest młodzież oraz dorośli mieszkańcy.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Jego członkowie jak sami piszą opowiadają historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu: „takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi”. Akcje Stowarzyszenia: „Projekt: Pilecki”, „Auschwitz Memento”,” Auschwitz. Blisko domu”, „…Póki żyjemy”, „Glosy z Auschwitz”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”. Filmy: „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Listonosz”, „Siostrzyczka”, „Pod Giewontem”, „Ucieczka z piekła”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Pilecki”, „Lustro”, „Nieobojętni. Bohaterowie spod Auschwitz”. Publikacje: „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa.