Rozmowy o strażakach w bibliotece

Co robić, gdy się pali? Czy strażak pracuje też w niedzielę? Jak gasić pożar lasu? Na te i wiele innych pytań dzieci odpowiedział kapitan Marcin Lis podczas spotkania w bibliotece w Woli Baranowskiej.

Na wyjątkowe strażackie spotkanie wybrała się do biblioteki grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Baranowskiej. Maluchy często odwiedzają filię baranowskiej książnicy, znają ją świetnie, bo wypożyczają tu książeczki i biorą udział w lekcjach bibliotecznych. Tym razem oprócz dzieciaków i wychowawczyni na zaproszenie pani bibliotekarki Lucyny Klich przybył także gość specjalny. Kapitan Marcin Lis na początek przeczytał dzieciom bajkę „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego, a potem opowiedział o swojej pracy: jej różnych aspektach, niebezpiecznych sytuacjach, wyzwaniach, ale także o codziennym treningu, strategii, szkoleniu. Dzieci miały mnóstwo skomplikowanych pytań i dylematów. Okazało się też, że świetnie znają numery alarmowe i potrafią w razie niebezpieczeństwa odpowiednio się zachować.

Oprócz rozmów, była także część praktyczna, czyli pokaz różnych sprzętów – wyposażenia prawdziwego wozu strażackiego. Dzieci mogły obejrzeć ogromne nożyce, oczywiście sikawki, butlę z powietrzem, agregat prądotwórczy, a nawet przymierzyć specjalistyczny wielki kask. Zajrzały nawet do środka wozu, pokonując bardzo wysokie stopnie, z niewielką tylko pomocą pana kapitana. Na koniec maluchy skorzystały z okazji ochłodzenia się (a dzień był upalny!) dzięki kurtynie wodnej. Krzykom, piskom i śmiechom nie było końca!

Dziękujemy panu kpt. Marcinowi Lisowi za udział w bardzo pouczającym i ciekawym spotkaniu.

rd