Orkiestrowe granie w Baranowie Sandomierskim

Przegląd Orkiestr Dętych odbył się 1 lipca w Baranowie Sandomierskim. Po raz drugi przyjechało do nas kilkuset muzyków z terenu województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.

7 orkiestr wzięło udział w tegorocznym Przeglądzie Orkiestr Dętych, po raz drugi organizowanym przez baranowski MGOK. Poprzedni cieszył się sporym uznaniem publiczności, a także zaproszonych gości.

– Dlatego postanowiliśmy kontynuować tę ideę, zapraszając jeszcze więcej zespołów oraz poszerzając formułę o warsztaty i pokazy, co było możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczy dyrektor MGOK-u Renata Domka. – Cieszymy się bardzo, że większość orkiestr odpowiedziała pozytywnie na nasze zaproszenie. Zależało nam na tym, by pokazać jak najszerszy przekrój orkiestr, a zatem są grupy mniejsze, większe, dorosłe, mieszane, z towarzyszeniem mażoretek, doświadczone oraz początkujące.

Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem ulicami Baranowa Sandomierskiego z rynku na teren imprezy, czyli plac targowy. Tam wszystkie orkiestry wykonały wiązankę popularnych melodii. Następnie przez całe popołudnie orkiestry występowały na scenie. Usłyszeliśmy ich numery popisowe: przeboje klasyczne, repertuar kościelny i patriotyczny, ale także popularne, własne interpretacje znanych melodii, muzykę filmową, a nawet disco polo. Odbyły się także pokazy tańca zespołów mażoretkowych. Każda orkiestra otrzymała pamiątkową statuetkę oraz dyplom uczestnictwa. Mimo kapryśnej pogody występy obserwowały tłumy mieszkańców.

Przegląd Orkiestr Dętych to w tym roku także cykl otwartych warsztatów. Podczas imprezy zajęcia pod hasłem „Ja trąbię” poprowadził Marek Kosior, kapelmistrz m.in. baranowskiej orkiestry. Aby wziąć w nich udział, nie trzeba było mieć żadnej wiedzy muzycznej, czy umiejętności, wystarczyło przyjść, przyjrzeć się z bliska instrumentom, spróbować wydobyć dźwięk z trąbki, przekonać się, czy to trudne. I sporo zwłaszcza młodych uczestników przeglądu skorzystało z takiej okazji.

– Niewykluczone, że spodoba się to komuś na tyle, że będzie chciał nauczyć się grać – mówi Marek Kosior. – Takie warsztaty mają na celu przybliżenie instrumentów szerszemu gronu mieszkańców, pokazanie, jak one działają, zarażenie ich chęcią poznawania muzyki. Grać przecież może każdy.

W ramach projektu realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przegląd poprzedził także cykl intensywnych warsztatów umożliwiających doskonalenie umiejętności muzycznych instruktorów oraz samych członków orkiestr. Baranowska grupa przez kilka dni intensywnie ćwiczyła musztrę paradną. Odbyły się także kilkugodzinne warsztaty perkusyjne, zarówno doskonalące umiejętności perkusistów, jak też poruszające tematykę współpracy całego instrumentarium z perkusją. Z uczestnikami tych zajęć pracował doświadczony instruktor i muzyk Grzegorz Rowiński.

Ważną częścią projektu były również warsztaty dla instruktorów i kapelmistrzów. Poprowadził je Miłosz Markiewicz, dyrygent, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Podobne zajęcia odbywają się niezwykle rzadko w naszej części kraju, dlatego uczestnicy bardzo chwalili pomysł zorganizowania takiego spotkania, podkreślali zarówno walory edukacyjne, jak i możliwość integracji oraz wymiany doświadczeń.

Wszystkie warsztaty i zajęcia, jak również sam udział w przeglądzie był bezpłatny dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Rd