Lasowiackie gusła

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące realizację projektu „Lasowiackie gusła”. W sobotę spotkamy się, by zaprezentować Wam jego efekty. 

Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2018 – EtnoPolska”. Dzięki dofinansowaniu Zespół Obrzędowy Lasowiaczki zyskał nowe stroje, które zostały zaprojektowane i uszyte na wzór dawnych lasowiackich ubiorów. Są to komplety ubrań codziennych, roboczych, zakładanych do pracy w domu i na polu. W ramach projektu powstał także scenariusz, a na jego podstawie został nakręcony film pt. „Lasowiackie gusła”. Film zrealizowała Agencja Artystyczna ATANER. Zdjęcia powstały na terenie skansenu w Kolbuszowej, dzięki uprzejmości tamtejszego Muzeum Kultury Ludowej. Na planie filmowym był także obecny fotograf Radosław Delimata, który we współpracy z agencją ATANER przygotował wystawę zdjęć.

Podczas sobotniego spotkania będzie można obejrzeć wspomniany film „Lasowiackie gusła”, a także podziwiać ekspozycję. Lasowiaczki opowiedzą także o realizacji filmu, dawnych obyczajach i wierzeniach. Początek o 17.00 w MGOK-u w Baranowie Sandomierskim.

rd