Kultura ze wsparciem

Z powodzeniem sięgamy po zewnętrzne środki. W tym roku to już ponad 100 tys. zł.

„Lasowiackie gusła” końcem września znalazły się na liście wniosków pozytywnie ocenionych przez Narodowe Centrum Kultury. To już czwarty wniosek MGOK-u w tym roku, który zyskał dofinansowanie. Dzięki temu placówka realizuje ciekawe inicjatywy. Tym razem ośrodek zrealizuje projekt w ramach programu pod nazwą Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska, który ma na celu dofinansowanie zadań wzmacniających lokalne tożsamości kulturowe i zwiększających uczestnictwo w kulturze.

Głównymi bohaterkami projektu będą Lasowiaczki, które przygotują widowisko obrzędowe „Lasowiackie gusła”. Spektakl zostanie nagrany oraz sfotografowany. W ramach tego zadania zostaną zaprojektowane i uszyte stroje lasowiackie, a także powstaną rekwizyty i scenografia. Efekty tej pracy będzie mógł oglądać każdy odwiedzający MGOK dzięki wystawie zdjęć, a także dzięki udostępnieniu w internecie oraz na płytach filmu. Dofinansowanie tego projektu wyniesie 10 tys. zł.

Także kilka innych inicjatyw w tym roku zostało docenionych przez zewnętrzne instytucje. MGOK pozyskał kilka dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W połowie czerwca odbył się Festiwal „Dziecko w Folklorze”, którego organizacja została dofinansowana kwotą 40 tys. zł. W jubileuszowym, 25. festiwalu uczestniczyło pół tysiąca małych ludowych artystów z całej Polski. Warto dodać, że rok wcześniej na ten cel także udało się zdobyć wsparcie Ministra w wysokości 20 tys. zł.

Końcem czerwca w Baranowie Sandomierskim po raz drugi odbył się Przegląd Orkiestr Dętych z udziałem grup muzycznych z Podkarpacia oraz województwa świętokrzyskiego. Poprzedził go cykl warsztatów dla muzyków oraz kapelmistrzów. Także to wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu z MKiDN. Ośrodek pozyskał dotację w wysokości 30 tys. zł.

Również baranowska orkiestra dęta zyskała nowe instrumenty dzięki ministerialnemu wsparciu z Funduszu Promocji Kultury na kwotę 27 tys. zł. Za te pieniądze zostały już zakupione instrumenty: 2 saksofony altowe, 2 klarnety, 3 trąbki, tuba, puzon, bęben, czynele i werble pochodowe, a także wyposażenie komputerowe.

Łącznie w tym roku baranowski ośrodek pozyskał zatem 107 tys. zł.

Biblioteka działająca w MGOK-u regularnie poszerza swój księgozbiór dzięki środkom zewnętrznym. W zeszłym roku udało się zakupić ponad 270 nowych pozycji książkowych dzięki dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego przez Bibliotekę Narodową. W tym roku także trwają zakupy nowych wydawnictw. Dofinansowanie wynosi 5800 zł.

rd