Eko-spotkanie w Dąbrowicy

Kolejne ekologiczne spotkanie odbyło się w bibliotece. Tym razem uczestniczyły w nim dzieci w Dąbrowicy.

Ekologiczno-czytelnicze spotkanie na zakończenie wakacji odbyło się w filii biblioteki w Dąbrowicy. Na początek pani bibliotekarka Beata Stachnik przeczytała dzieciom historię smoka, który uczył się segregowania śmieci i recyklingu. Uczestnicy spotkania pilnie słuchali opowieści i dobrze zapamiętali do którego pojemnika wrzucamy papier, szkło, czy plastik. Następnie mogły swoją wiedzę sprawdzić w  praktyce. Okazało się, że w segregowaniu są mistrzami – nie popełnili ani jednej pomyłki.

Podczas spotkania odbyły się też warsztaty recyklingowe. Okazało się, że niemal każdy materiał może posłużyć do stworzenia czegoś innego. Najpierw młodzi uczestnicy opowiadali, co można uzyskać z przetworzenia plastikowych butelek, doskonale wiedzieli, dlaczego nie należy śmiecić na górskich szlakach i dlaczego to takie ważne, by wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników. Następnie powstały ciekawe zabawki, figurki, rakiety, łódki i inne rzeczy, a do ich wykonania zostały użyte materiały recyklingowe, czyli gazety, wytłoczki z jajek, rurki i nakrętki.

Spotkanie było także okazją do podzielenia się wspomnieniami z wakacji. Oprócz wędrówek po górach i opalaniu się na plaży, młodzi mieszkańcy Dąbrowicy także bardzo chętnie odwiedzali bibliotekę i czytali książki podczas wakacyjnych podróży. Okazało się przy tym, że większość już tęskni za szkoła i przedszkolem, za kolegami i nauczycielkami…

Spotkanie było kolejnym etapem projektu realizowanego przez MGOK pod hasłem „Jestem EKO-logiczny” promującego recykling i ekologię na terenie Gminy Baranów Sandomierski.

rd