Dziecko w Folklorze – ruszyły zgłoszenia

Folklor jest fajny! Udowadniają to co roku organizatorzy wyjątkowego festiwalu „Dziecko w Folkorze” w Baranowie Sandomierskim. Rusza jubileuszowa 25. edycja.

Jest to najbardziej kolorowy, radosny i rozmuzykowany festiwal dziecięcy w kraju. Od ponad ćwierć wieku do Baranowa Sandomierskiego przybywają mali śpiewacy, instrumentaliści, tancerze z całej Polski. W tym roku, 17 czerwca odbędzie się już 25. edycja tego konkursu. Z okazji jubileuszu będzie miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Ponadto festiwal odbędzie się na terenie baranowskiego zamku. Właśnie ogłosiliśmy nabór. Regulamin jest już dostępny tutaj. Zgłoszenia można wysyłać do końca maja.

Niezmiennie głównym celem organizatorów festiwalu jest ochrona i popularyzacja zanikających gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z lokalnym regionalizmem. Uczestnicy festiwalu udowadniają, że jest to niezwykle cenne dziedzictwo kulturalne, które należy pielęgnować, zaciekawiać nim innych i zachęcać do poznawania go. A oprócz tego jest to po prostu świetna zabawa, integracja i ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczestników, jak i widzów, którzy co roku zachwycają się barwnymi strojami, wspaniałymi melodiami i kunsztem artystycznym występujących.

Konkurs jest bardzo zróżnicowany pod względem artystycznym, bo regulamin przewiduje udział w wielu kategoriach. Są to: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, zespoły taneczne. Uczestnicy występować będą przed komisją konkursową, w skład której wchodzą etnografowie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną, a także statuetkę – drewnianego Ptoka-Klepoka, przygotowanego ręcznie specjalnie na tę okazję. Co roku te statuetki przybierają inne barwy.

Oprócz przesłuchań konkursowych odbędą się ciekawe warsztaty, pokazy i występy. Działać także będzie otwarta scena plenerowa, gdzie przez cały dzień muzykować będą wszyscy chętni. Organizatorzy zapowiadają także liczne niespodzianki, zarówno dla uczestników, jak i widzów.

XXV Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” odbędzie się 17 czerwca w Baranowie Sandomierskim. Zgłoszenia do 1 czerwca.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rd