Czytaliśmy „Przedwiośnie”

Na baranowskim rynku czytaliśmy dzieło Stefana Żeromskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcji towarzyszył kiermasz książek za złotówkę. Częstowaliśmy także pyszną szarlotką.

W piękny wrześniowy poniedziałek na baranowskim rynku stanęła dziwna budowla – szklany dom. Był to prototyp obiektu występującego w książce Stefana Żeromskiego, lekturze tegorocznego Narodowego Czytania, czyli „Przedwiośniu”. W urządzonym jak dawny salon szklanym domku uczestnicy akcji czytali tę ciekawą, ale i trudną książkę.

Akcję rozpoczęła dyrektor Renata Domka, która zachęciła wszystkich do sięgnięcia po tę lekturę także poza akcją, w domu, zwłaszcza w roku jubileuszu 100-lecia niepodległości. Pierwszym czytającym był Burmistrz Marek Mazur, który z kolei podziękował młodzieży, za to, że postanowiła zmierzyć się z trudną książką i po raz kolejny bierze udział w akcji. Po Burmistrzu „Przedwiośnie” czytali także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i opiekunowie, przedsiębiorcy, rękodzielnicy, wspomniana młodzież, pracownicy MGOK-u oraz inni mieszkańcy gminy. Każdy, kto wziął udział w czytaniu, mógł skosztować pysznej, jeszcze ciepłej szarlotki.

Czytaniu towarzyszył kiermasz książek. Za symboliczną złotówkę można było zakupić bardzo ciekawe pozycje – poradniki, lektury, literaturę piękną, kryminały, czy romanse. Zainteresowanie czytelników było bardzo duże, udało się sprzedać kilkadziesiąt pozycji.

Akcja Narodowego Czytania została objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

rd