Baranowskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Marsz z lampionami na dawny cmentarz żydowski, wspólna modlitwa, a także występy artystyczne, „Kadisz” i rozmowy do późnego wieczoru – w gminie Baranów Sandomierski obchodzono Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu odbyły się 25 stycznia i były częścią trwającego cyklu wydarzeń w ramach wojewódzkich X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gmina włączyła się w akcję po raz drugi. Na początek uczestnicy udali się na dawny żydowski cmentarz gdzie podczas II wojny światowej naziści rozstrzeliwali okolicznych Żydów. W marszu uczestniczyli burmistrz Marek Mazur, skarbnik gminy Alina Zasadnia, mieszkańcy gminy, młodzież, a także zaproszeni goście: Zbigniew Jozef Tobiasiewicz – działacz społeczny i opiekun synagogi w Dynowie oraz Lech Ciebiera, były uczestnik misji ONZ na Bliskim Wschodzie. Wszyscy udali się na miejsce pamięci z lampionami w rękach, na płycie cmentarnej złożono kwiaty oraz kamienie, a także wspólnie odmówiono modlitwę za zmarłych. Następnie w ŚDK-u w Skopaniu młodzież przedstawiła przejmujący program artystyczny, a Andrzej Wilgosz zaprezentował spektakl pt. „Kadisz”. Po występach przyszedł czas na rozmowy z gośćmi o historii, religii, wojnie i pokoju, a także o kulturze i obyczajowości żydowskiej. Dyskusje potrwały do późnych godzin wieczornych.

Obchody X Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu objął swoim patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Podobne spotkania odbywają się od 22 do 28 stycznia na terenie ponad 60 miejscowości w naszym województwie. Dokładnie dzień ten przypada 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Święto zostało uchwalone w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Rd

Fot. M. Wilczyńska