Festiwal „Dziecko w Folklorze” – galeria

XXVI Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” za nami! Wzięło w nim udział prawie 350 osób – artystów wraz z opiekunami z całej Polski.

Przez dwa festiwalowe dni w MGOK-u oglądaliśmy występy 13 grup śpiewaczych, 9 solistów śpiewaków, 3 grup obrzędowych, 3 kapel, 5 instrumentalistów i 6 zespołów pieśni i tańca. Przyjechali do nas z 5, przy czym najliczniejsza oczywiście była reprezentacja Podkarpacia. W komisji zasiadali: prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, Kierownik Zakładu Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Tomasz Nowak – etnomuzykolog, adiunkt w Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kinga Strycharz-­Bogacz – etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu  publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno­-religijnej, dyrygentka, mgr Jolanta Dragan – kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej. Pula nagród wynosiła w tym roku 11 tys. zł. Każdy ze zwycięzców otrzymał także drewnianego Ptoka Klepoka, którego w tym roku zdobiły lasowiackie wycinanki. Najmłodszą uczestniczką festiwalu była 4-letnia Zosia z zespołu Tatry. Otrzymała pluszowego misia ufundowanego przez burmistrza Marka Mazura. Nagrody wręczono na scenie plenerowej z udziałem jury, wicestarosty Jacka Rożka, prezeski Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresy Żyguły oraz dyrektor MGOK-u Renaty Domki.

Protokół wraz z pełną listą zwycięzców można znaleźć tutaj.

Uczestnicy festiwalu mogli także zaprezentować szerszy repertuar na plenerowej scenie. Przez całe niedzielne można było podziwiać wspaniałe występy z różnych stron Polski. W niedzielę instruktorzy grup mogli skorzystać z porad podczas warsztatów etnograficznych, które poprowadziła Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Wyjątkowo dużo w tym roku podczas festiwalu było lasowiackich akcentów. W części konkursowej wzięły udział przedstawicielki Baranowa Sandomierskiego, i to z sukcesem! Małe Lasowiaczki zdobyły wyróżnienie, Ola Solarska zajęła drugie miejsce, a Marysia Łukasiewicz – pierwsze. Ponadto lasowiackie wycinanki zdobiły plakat, dyplomy, wspomnianego Klepoka, a także zdobiły scenę. Jako konferansjerki ponownie wystąpiły Zofia Wydro i Barbara Sroczyńska – członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki. Panie, wraz z pozostałymi koleżankami z grupy brały również udział w części plenerowej, podczas której zaprezentowały widowisko obrzędowe. Z kolei Małe Lasowiaczki wystąpiły ze śpiwkami, a Ola Solarska i Iga Pańczyk zaprezentowały lasowiackie piosenki w nowoczesnym wydaniu. Lasowiaczki prowadziły również warsztaty rękodzieła i wyplatania wianków. Każdy chętny mógł też spróbować pierogów z kapustą i chleba ze smalcem. W sobotę na plenerowej scenie można było obejrzeć niesamowite widowisko taneczno-wokalne „Czary, mary”, nawiązujące do lasowiackiej tradycji, stworzone w hołdzie założycielce Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki – Marii Kozłowej. Spektakl zaprezentowali tancerze Studia Tańca i Ruchu FRAM, oraz Siarkopolanie, a także wokalistki Studia Piosenki TDK. Reżyserem widowiska był – występujący także na scenie – Dariusz Chmielowiec, a choreografię opracowały Katarzyna Serafin i Agnieszka Wojciechowska.

Festiwal był w tym roku najważniejszą częścią Dni Baranowa Sandomierskiego, nie mogło zatem zabraknąć koncertów. W sobotę, podczas wieczoru „Radość spotkania” zagrał zespół Trebunie-Tutki. Po nich odbyła się dyskoteka z akcentem folkowym. W niedzielę wystąpił zespół ODS, Sosnowski i Voo Voo. Wydarzeniu towarzyszył także Jarmark Ludzi z Pasją oraz konkurs kulinarny „Ciastko z rodowodem”. Świętowanie zakończyło widowisko słowiańskie Teatru Ognia „Leśne Licho”.

Festiwal odbył się dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorami  byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim i Zespół Obrzędowy Lasowiaczki przy wsparciu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Powiatu Tarnobrzeskiego i Gminy Baranów Sandomierski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli nas dobry słowem, uśmiechem, swoją obecnością, pomocą, zwłaszcza naszym nieocenionym wolontariuszom: Zofii Antończyk, Annie Kuśnierz, Marcinowi Rasiowi, Oli Solarskiej i Solaretkom: Amelii i Marysi Łukasiewicz, Zuzi Świstek, Andżelice Wiącek, Idze Pańczyk, Uli Wilczyńskiej, a także Justynie Panek za zabawy z sercem. Dziękujemy jurorom za ich pracę, entuzjazm i zaangażowanie. Pani Teresie Żygule i wicestaroście Jackowi Rożkowi za przyjaźń, pomoc i obecność. Panu Janowi Mądrzakowi za wsparcie.

Artystom i instruktorom zaś gratulujemy i dziękujemy za to, że dzięki Wam kultura ludowa i nasze dziedzictwo kulturowe nie ginie! Jesteście wielcy!

Fot. Marek Pokutecki