Drugie urodziny naszej orkiestry

Nasza orkiestra ma już dwa lata! Z tej okazji w MGOK-u odbyło się spotkanie, w którym oprócz członków zespołu, uczestniczyły także całe orkiestrowe rodziny.

Spotkanie,które odbyło się w MGOK-u 11 grudnia było okazją do integracji, ale przede wszystkim do zaprezentowania postępów, jakie Gminna Orkiestra Dęta poczyniła wciągu dwóch lat pracy. Zespół zaprezentował się na nowej scenie sali widowiskowej. Usłyszeliśmy kolędy, piosenki patriotyczne, marsze oraz…rock’n’rolla i wiązankę piosenek Demisa Roussosa. Jak wyjaśnił dyrygent Marek Kosior, orkiestra wciąż się rozwija, poszerza swój repertuar, także o utwory popularne. Mini koncert zakończył się burzą braw, a nawet bisami.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Marek Mazur, który przekazał wyrazy uznania dla wszystkich młodych artystów, pogratulował talentu i zaangażowania, a także życzył wielu sukcesów. Z kolei Marek Kosior, dyrygent orkiestry podziękował rodzicom za wspieranie wysiłków swoich pociech i czuwanie nad rozwojem ich umiejętności muzycznych. Podziękowania i życzenia złożyła również dyrektor MGOK-u Renata Domka.

Gminna Orkiestra Dęta została zawiązana przed dwoma laty w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury z inicjatywy burmistrza Marka Mazura. Rada gminy przekazała fundusze na zakup kilkunastu instrumentów, następnie przeprowadzono nabór. W ciągu następnych miesięcy młodzi mieszkańcy gminy mogli nauczyć się gry od podstaw. Z czasem do orkiestry dołączyły także osoby dorosłe. W tym roku zakupiono kolejnych 12 instrumentów, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Wraz z nowym rokiem artystycznym naukę rozpoczęły kolejne osoby. Dzisiaj orkiestra liczy blisko 30 muzyków, zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli.

W tym roku orkiestra już sporo koncertowała. Między innymi zadbała o oprawę uroczystości jubileuszu 160-lecia OSP w Baranowie Sandomierskim, dożynek gminnych w Durdach, odpustu w Sulisławicach, Wojewódzkiej Spartakiady Środowiskowych Domów Samopomocy. Wzięła także udział w II Przeglądzie Orkiestr Dętych oraz uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

rd