Dyskusyjny Klub Książki powstaje w naszej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki powstanie w Baranowie Sandomierskim. W planie są ciekawe lektury, goście i niespodzianki książkowe.

Kluby książki powstają i prężnie działają w całej Polsce. Na samym Podkarpaciu jest ich ok. 100. Skupiają osoby, które lubią czytać książki i chcą o nich rozmawiać z innymi.

– Mamy wielu czytelników, którzy przychodzą do biblioteki nie tylko po książki, ale też, żeby po prostu porozmawiać, spotkać się – tłumaczy dyrektor MGOK-u Renata Domka, która poprowadzi klub. – Chcemy stworzyć im możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi czytelnikami, w miłej atmosferze, przy herbacie, czy kawie. Przy czym nie muszą to być osoby znające się na literaturze, nie muszą prowadzić poważnych dyskusji. Najważniejsze, by czytać. Każdy czytelnik jest mile widziany.

Spotkania będą się odbywały regularnie, co najmniej raz w miesiącu w baranowskiej bibliotece. Pierwsze – w poniedziałek 16 grudnia o 17.00. Wtedy też uczestnicy zdecydują, kiedy będą się spotykać i w jakiej formule.

– O wszystkim zadecydujemy wspólnie – tłumaczy moderatorka. – Także o doborze lektur, dniu spotkania, czy częstotliwości. Zamierzamy zapraszać gości, na pewno wybierzemy ciekawe lektury, będą wydarzenia towarzyszące klubowi, niespodzianki.

Dyskusyjne Kluby Książki to ogólnopolski program Instytutu Książki. Działalność Klubów koordynują wojewódzkie biblioteki publiczne, które na ten cel otrzymują dotację. Celem tego programu jest promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.