Ziołowe podsumowanie projektu

W dniu 14 listopada 2019 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim podsumował Inicjatywę „Za pan brat z ziołami i owocami- seniorzy eksperymentują i propagują zdrowy styl życia.” dofinansowanej z projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”. Celem projektu było podniesienie świadomości seniorów do zmian żywieniowych poprzez aktywny udział w zajęciach edukacyjnych. Podczas spotkania odbyła się prezentacja multimedialna, która ukazała dokonania seniorów oraz wystawa wykonanych florografów. Od kwietnia seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach i eksperymentowali z żywnością, poznawali metody wytwarzania i kontroli żywności podczas zajęć laboratoryjnych w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskie w Przemyślu. Spacerując szlakiem Dobrego Wojaka Szwejka poznali historię jego przygód oraz odwiedzili słynną restaurację” U Szwejka”. Pobyt w arboretum w Bolestraszycach ukazał im piękno roślinności, podziwiali niespotykane na co dzień okazy kwiatów, krzewów, roślin, ziół i drzew.
Podczas wykładów z zakresu zdrowego żywienia i odżywiania poznawali zasady żywieniowe pozwalające im na zmianę nawyków żywieniowych z wcześniejszych okresów życia. Dietetyczka pokazała jak dobierać dietę, jak przyrządzać posiłki odpowiednie do stanu zdrowia seniora, a także uświadomiła jak osoby starsze powinny się odżywiać aby zachować pełnię zdrowia. Warsztaty i wykład z ziół pozwolił im na poznanie zasad uprawy ziół, zbierania i suszenia ziół przeznaczonych do codziennego użytku oraz wykonania florografów. Podczas zajęć warsztatowych seniorzy z własnych wysuszonych ziół wykonali piękne florografy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tajskiej sztuki rzeźbienia owoców-warsztaty z carvingu. Każdy samodzielnie pod kierunkiem instruktora wykonywał różne wzory i figury w owocach. Kolejne działania to Dzień z kulturą Lasowiacką – warsztaty kulinarne z Doliną Smaku „Rzecz o hopkach i ziołach” pozwoliły wszystkim poznać stare receptury żywieniowe stosowane przez naszych przodków na terenach zamieszkałych przez Lasowiaków.
Poprzez realizację wielu różnorakich działań w ramach inicjatywy seniorzy zmienili swoje nawyki żywieniowe, poprawili jakość swojego życia, uaktywnili się w społeczności lokalnej przekazując informacje na forach społecznościowych i przekazach ustnych.