Makulatura – co to takiego?

Trwa nasza akcja zbiórki makulatury. Przypominamy, że jest ona przeznaczona dla mieszkańców naszej gminy oraz skierowana wyłącznie do osób fizycznych. Nie przyjmujemy hurtowych ilości ze szkół, sklepów i innych instytucji. Akcja służy raczej mieszkańcom, którzy chcą pozbyć się z domu gazet, zeszytów, książek, czy kartonów. Przy czym prosimy, by były one czyste, suche i posegregowane.

Nie przyjmujemy też żadnych pudełek, czy opakowań, które są zatłuszczone, emaliowane, lakierowane, foliowane, wielomateriałowe, jak np. kartony po mleku.

Makulaturą też nie jest np. tapeta, worki po materiałach budowlanych, czy pieluchy.

Należy przekazywać gazety, stare i zniszczone książki (bez twardych, foliowanych, czy materiałowych okładek), czy tekturę.

Należy przy tym pamiętać, że odpady te nie mogą być wilgotne, czy zagrzybione, należy też usunąć zszywki, czy spinacze.

Zbiórka makulatury odbywa się w ramach projektu pod tytułem „Zielona Akcja”. Papiery można oddawać w Baranowie Sandomierskim oraz Skopaniu w ŚDK-u, a także w filiach biblioteki w godzinach otwarcia do 13 września. Osoba, która odda najwięcej makulatury dostanie ciekawe nagrody. A wszyscy uczestnicy za każde 10 kg otrzymają drzewko. Akcji towarzyszy także zbiórka plastikowych nakrętek, które przekażemy na cel charytatywny.

Stare, niepotrzebne papiery są cennym surowcem wtórnym, który można przerabiać nawet kilkakrotnie. Wykorzystuje się je w przemyśle – powstaje z niej nowy papier, np. na gazety, tektura, czy papier toaletowy. Makulatura wykorzystywana jest też do produkcji opakowań, np. wytłoczek do jajek, czy pudełek. Z jednej tony odpadów celulozowych można uzyskać nawet 900 kg papieru. Recykling pozwala znacznie oszczędzać energię, zredukować zanieczyszczenia wód i powietrza, a przede wszystkim chroni przed wycinką drzewa – nasze zielone płuca.